KALENDARIUM

KALENDARIUM – KWIECIEŃ (CZ. 2)

Na początku kwietnia mogliście przeczytać pierwszy post

na temat ważnych wydarzeń / świąt w tym miesiącu

w różnych miejscach na świecie (klik).

Dziś zapraszamy na drugą część naszego kalendarium kwietniowego

– czyli co tam ciekawego wiosną w świecie…

*

TAJWAN

Napisała: Dorota / Babel School in Taiwan

清明節 Qingming Jie, czyli Czyste i Jasne Święto – jest to chińskie święto zmarłych. W tym roku obchodzone 5 kwietnia (ale może również wypaść 4 lub 6 kwietnia), czyli 15 dni po równonocy marcowej. Tego dnia na Tajwanie wszyscy sprzątają groby, palą na nich trociczki i papierowe pieniądze. Niektórzy stawiają również jedzenie na grobach (zabierają je później z powrotem ze sobą).

兒童節 Ertong Jie, czyli Święto Dzieci, obchodzone jest 4 kwietnia, a więc czasami wypada tego samego dnia co święto zmarłych. Tego dnia organizowane są rodzinne festyny i zabawy na wolnym powietrzu. Najlepsi uczniowe dostają specjalne wyróżnienia.

觀音誕辰 Guanyin Danchen, czyli urodziny Guanyin obchodzone są 19 dnia drugiego miesiąca księżycowego, w tym roku 7 kwietnia. Jest to buddyjskie święto bogini Guanyin, bothisattwy Awalokiteśwary. Jest to bogini miłosierdzia i płodności, dlatego też tego dnia pary zwracają się do niej z prośbą o potomstwo.

*

TURCJA

Napisała: Agata / Tureckie kazania

1-30 kwietnia

10. Stambulski Festiwal Tulipanowy

Od dziesięciu lat każdego kwietnia odbywa się w Stambule tulipanowy festiwal. Wiosną zasadzane są miliony (!) cebulek, które rozkwitają w miejskich parkach, na skwerach, rondach, wzdłuż głównych alei oraz wielu ulic. Bo choć tulipan kojarzy się przede wszystkim z Holandią, zaskakująco wiele łączy go z Turcją…

Więcej: klik

*

FRANCJA

Napisała: Nika / Notatki Niki

We Francji święto Sant Jordi obchodzone jest przede wszystkim w Pirenejach Wschodnich (departament 66), czyli w regionie o katalońskich korzeniach noszącym nazwę Roussillon.
23 Kwietnia, czyli w Dniu Świętego Jerzego (Sant Jordi) oraz przez kilka dni przed i po tej dacie, odbywają się spotkania autorskie z pisarzami, a kobietom ofiarowuje się róże. To wówczas ogłasza się nazwisko laureata nagrody literackiej “Prix Méditerrannée” (“Nagroda Środziemnomorska”).

Więcej: klik

*

WŁOCHY

Napisała: Ewa / Kartki z kalendarza

1. Festa della liberazione d’Italia (Dzień Wyzwolenia), 25 kwietnia. Niewątpliwie jedno z najważniejszych świąt państwowych na półwyspie apenińskim. Symbolizuje ono bowiem zakończenie II wojny światowej, co dla Włoch oznaczało również wyzwolenie państwa (wówczas jeszcze Królestwo Włoch) spod okupacji hitlerowskiej i trwającego od ponad dwudziestu lat reżimu faszystowskiego.

2. Festival Internazionale del Giornalismo, 15-19 kwietnia, Perugia. Inicjatywa stworzenia Międzynarodowego Festwialu Dziennikarstwa zrodziła się w 2006 roku. Od tego czasu, co roku na przełomie kwietnia i maja, do Perugi zjeżdzają się przedstawiciele szeroko rozumianego dziennikarskiego fachu z całego świata. Najważniejsze wydarzenia festiwalowe realizowane są w formie spotkań (z obywatelami, studentami, czytelnikami, prefesjonalistami), debat, wywiadów, prezentacji książek, wystaw i warsztatów, łączących świat dziennikarstwa, mediów i komunikacji. W tym roku, jednym z setek gości, będzie Edward Snowden (telekonferencja). Wstęp na wszystkie wymienione powyżej inicjatywy jest wolny.

*

AUSTRALIA I NOWA ZELANDIA

Napisała: Ania / I’m interested in…

25 kwietnia – Anzac Day
Święto upamiętniające australijskich i nowozelandzkich żołnierzy (Australian and New Zealand Army Corps) walczących po stronie ententy podczas pierwszej wojny światowej, a z czasem także tych, którzy walczyli i zmarli podczas wszelkich wojen, konfliktów zbrojnych i misji pokojowych. Jego obchody przypominają te z 11-go listopada w Polsce – organizowane są parady wojskowe, przemówienia przy pomnikach. Największe uroczystości mają miejsce przy Australian War Memorial w Canberze (na zdjęciu).
Ciekawostka: jednymi z najbardziej popularnych ciasteczek w Australii są Anzac biscuits, zrobione z płatków owsianych, melasy, golden syropu i wiórków kokosowych. Twarde jak skała (i na pewno niezbyt dobre dla zębów weteranów)!

canberra2

*

SZWECJA

Napisała: Karolina / hemma hos Johanssons

W nocy z 30 kwietnia na 1 maja obchodzona jest w Szwecji Noc Walpurgii (Valborgsmässoafton /Majbrasan). Według starych wierzeń była to dawniej noc złych duchów, kojarzona najczęściej z czarownicami. Z astronomicznego punktu widzenia Noc Walpurgii wyznacza kwartę kalendarza rocznego i przypada dokładnie w połowie pomiędzy równonocą wiosenną zwaną popularnie pierwszym dniem wiosny (20.03) a Midsommar- nocą Świętojańską (21.06).

Więcej: (klik)

2.  Dzień Tyburcjusza (Tiburtiusdagen) przypadający 14 kwietnia. Mało znane i jednocześnie bardzo stare święto, wyznaczające rozpoczęcie letniej części roku.

Więcej: (klik)

3. I ostatnie to znane wszędzie pierwszokwietniowe Aprilskämt czyli Prima Aprilisowy żart.

W szwedzkim funkcjonuje prima aprilisowe powiedzenie: April, “April, din dumma sill, jag kan lura dig vart jag vill. Maj, maj måne jag kan lura dig till Skåne! ”.

W tłumaczeniu: Kwiecień, kwiecień głupi śledziu, oszukam Cię jak zechcę. Maj maj księżyc, oszukam Cię aż do Skanii. Po polsku nie rymuje się zupełnie, po szwedzku owszem.

*

HOLANDIA

Napisała: Gosia / Allochtonka

W kwietniu Holandia obchodzi najważniejsze święto narodowe: Koningsdag /Dzień Króla (Dzień Króla: klik), dawniej Dzień Królowej. Święto to obchodzone jest na cześć osoby panującej od czasów królowej Wilhelminy. Początkowo 31 sierpnia – w jej urodziny, później zostało przeniesione na 30 kwietnia – dzień urodzin kolejnej królowej Juliany. Święto to jest przede wszystkim okazją do organizowania pikników, grilla i rozmaitych imprez plenerowych. W tym dniu wszyscy ubierają się na pomarańczowo – to oficjalny kolor dynastii van Oranje. Poranki należą do pchlich targów organizowanych na głównych placach, gdzie głównie dzieci próbują sprzedać ciasteczka oraz zbędne zabawki, książki i ciuchy. W wielu miastach są parady łodzi na kanałach i jeziorach, a wieczorem koncerty i fajerwerki. W 2013 nastąpiła kolejna zmiana na holenderskim tronie: Beatrix zastąpił jej syn Willem-Alexander (Willem-Alexander: klik) – pierwszy król od 123 lat. Koronacja (Koronacja: klik) stała się okazją do specjalnie hucznej zabawy. I znowu datę – teraz już – Dnia Króla zmieniono; obecnie obchodzony jest 27 kwietnia.

Share:
%d bloggers like this: