KALENDARIUM

KALENDRIUM – MAJ (CZ.1)

Co ciekawego wydarzy się w świecie w tym miesiącu???

Zapraszamy na pierwszą część kalendarza majowego!

FRANCJA

Napisała: Nika / Notatki Niki

1 maja  Święto Pracy – Święto Konwalii

Pierwszy maja, to we Francji dzień wolny od pracy , ale płatny. Gdy wypada w sobotę lub niedzielę, nie ma żadnego innego dnia wolnego w zamian. W 2015 roku wypada w piątek, więc wszyscy się cieszą z trzydniowego weekendu.

Symbol pierwszego maja to konwalie, które tego dnia sprzedawane są na każdym rogu i nawet osoby prywatne mają prawo takim „handlem” się zajmować. Większość konwalii pochodzi na szczęście z hodowli.

Więcej>> klik

*

8 maja – Dzień Zwycięstwa

Dzień upamiętniający bezwarunkową kapitulację faszystowskich Niemiec w 1945. Jest to dzień wolny od pracy. W całej Francji odbywają się oficjalne ceremonie upamiętniające zwycięstwo Aliantów.

Więcej>> klik

*

9 maja – Dzień Europy

Nie jest to dzień wolny, ale w tym roku i tak wypada w sobotę. Dzień ten obchodzony jest nie tylko we Francji, ale w całej Unii Europejskiej. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia w 1950 roku przez ówczesnego Ministra Spraw Zagranicznych Francji, Roberta Schumana deklaracji, która zapowiadała utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Deklaracja ta uważana jest za pierwszy  etap późniejszej integracji europejskiej.

*
10 maja – Dzień upamiętniający zniesienie niewolnictwa we Francji kontynentalnej

Dzień ten ustanowiono  w 2001 roku, gdy prezydentem Francji był Jacques Chirac.  Tego dnia oddaje się hołd bezimiennym ofiarom francuskiego niewolnictwa, które zostało zniesione w 1848 roku. Nie jest to dzień wolny od pracy.

*

14 maja – Ascension (Wniebowstąpienie Pańskie)

Chrześcijańskie święto ruchome, wypadające zawsze w czwartek  w 40 dni licząc od Niedzieli Wielkanocnej.  Dzień wolny we Francji od czasów Konkordatu z Kościołem podpisanego przez Napoleona Bonaparte z Watykanem w 1801 roku. Pozostało dniem wolnym pomimo zniesienia konkordatu w 1905.

Wiele osób bierze sobie wolne w piątek i cieszy się długim, czterodniowym weekendem.

*

16 maja – Noc Muzeów

Tego wieczora, wiele muzeów otwiera swe podwoje do później nocy (bez opłat). Francuskie muzea organizują spotkania i wizyty specjalne w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

Więcej>> klik

*

24-25 maja – Pantecôte (Zesłanie Ducha Świętego, potocznie Zielone Świątki)

Jest to chrześcijańskie święto ruchome wypadające zawsze w 50 dni (Pięćdziesiątnica – Pantecoste – Pantecôte) licząc począwszy od Niedzieli Wielkanocnej.

Poniedziałek po tym święcie jest  we Francji dniem wolnym od pracy, ale nie płatnym.

*

29 maja – Święto Sąsiadów  (ostatni piątek maja)

Od kilku lat jest to ostatni piątek maja. Nie jest to dzień wolny. Jego celem zmniejszenie anonimowości wśród sąsiadów. Tego popołudnia lub wieczora sąsiedzi spotykają się przed budynkiem lub na ulicy i robią wspólny piknik.

Więcej>> klik klik

*

31 maja – Święto Matki  (ostatnia niedziela maja)

Święto to wypada we Francji w ostatnią niedzielę maja pod warunkiem, że niedziela ta nie jest równocześnie niedzielę Zielonych Świątków. W przeciwnym razie Święto Matki obchodzi się w pierwszą niedzielę czerwca.

W tym roku Zielone Świątki to 24 maja, więc ostatnia niedziela to Święto Matki.

Więcej>> klik

***

WIELKA BRYTANIA

Napisała: Dorota / Nie zawsze poprawne zapiski Dee

1 maja – London Coffee Festival- festiwal poświęcony kawie, gdzie bariści z całego swiata chwalą się swoimi umiejętnościami;

*

Od 4 do 10 maja jest UK Coffee Week;

*

4 maja – May Bank Holiday- dzien wolny od pracy, tradycyjnie związany ze świętem pracy, choć o tym w UK to już nikt nie pamięta. Wypada zawsze w pierwszy poniedziałek maja.

*

6 do 10 maja London Craft Week – w różnych galeriach, kafejkach Londynu można pooglądać bądź popróbować rożnego rodzaju kunsztu i rzemiosła ręcznego;

*

8 maja – Victory Day czyli dzień zwycięstwa. Niemcy podpisały kapitulacje z zachodnimi krajami w Berlinie;

*

10 maja Puppet Festival na Covent Garden – czyli festiwal teatrów lalkowych w centrum Londynu;

*

12 maja – dzień pielęgniarki- odbywa się uroczysta msza w słynnym Westminster Abby, gdzie pielęgniarki podają sobie lampkę z rąk do rąk, od kaplicy pielęgniarek aż do ołtarza;

*

14 do 16 maja Noc Muzeów – mozna spędzić noc w ulubionym muzeum lub galerii;

*

24 maja święto żydowskie Shavuot- synagogi i domy żydowskie są dekorowane kwiatami;

*

26 maja – poniedziałek Spring Bank Holiday, dzień wolny od pracy, zastąpił religijne święto Pentacost, czyli Zesłania Ducha Świetego czyli nasze Zielone Świątki. W kościele katolickim wsród wiernych Pentacost jest ciągle obchodzone.

***

WŁOCHY

Napisały:

Jagoda / Włochy by Obserwatore

Ewa / Kartka z kalendarza

1 maja – Festa del Lavoro/ Święto Pracy
I dlatego dzień jest wolny od pracy. Wydarzeniem szczególnym tego dnia jest koncert organizowany przez trzy najważniejsze włoskie związki zawodowe CGIL , CISL e UIL na Piazza di Porta San Giovanni w Rzymie. Przez 25 lat historii „concertone” przewinęło się wielu znakomitych wykonawców m.in. Oasis, Iron Maiden, Alanis Morissette, Sting czy Robert Plant. Koncert transmitowany jest w telewizji a na samym placu, na żywo, gromadzi się nawet do miliona osób!

*

01 maja – 31 października – EXPO 2015 / Mediolan – Hasłem przewodnim tegorocznej światowej wystawy jest ‘’Wyżywienie planety, energia dla życia’’.

*

30 kwietnia – 03 maja  – Coloriamo i cieli /Castiglione del Lago – Impreza ma na celu promocję wizerunku obszaru trasymeńskiego, opartego na wartościach środowiskowych i kulturowych. Symbolem manifestacji są latawce, które co roku przyciągają nad jezioro trazymeńskie tysiące miłośników sztuki ich puszczania, nie tylko z Włoch, ale i całej Europy. Setki, kolorowych latawców, szybłujących po niebie to coś co na pewno ucieszy każde dziecko.

*

10 maja – Festa della mamma / Dzień Matki – Co ciekawe święto to we Włoszech jest ruchome bo obchodzone jest w każdą drugą niedzielę maja. Wcześniej obchodzono je 8 maja ale, wiadomo, Włosi lubią świętować. A, że święto poświęcone jest włoskim mamom, la figura molto importante, musi być szczególne i sam wieczór nie wystarcza! Zwykle tego dnia zjeżdża się cała rodzina a mamma przygotowuje już od rana lasagne albo cannelloni al forno i inne włoskie specjały.

*

15maja – Festa dei Ceri lub Corsa dei Ceri / Gubbio – Jedno z najbardziej niezwykłych, entuzjastycznych i unikalnych wydarzeń religijnych we Włoszech. Odbywa się ona, nieprzerwanie od 1160 roku, w przeddzień obchodów patrona miasta – św. Ubaldo. Ceri (świece) to trzy ogromne, drewniane konstrukcje, o wadzę około 300kg każda, na szczycie zwieńczone rzeżbami świętych: Ubalda, Jerzego i Antoniego, które na ramionach ‘’ceraioli’’ są triumfalnie prowadzone ulicami miasta Gubbio by oddać hołd jego patronowi. Uroczystości kończy wieczorny, szalony bieg na szczyt góry Ingino, gdzie w bazylice świętego Ubaldo, zostają złożone świecie.

***

NIEMCY

Badenia-Wirtembergia i Bawaria

Napisała: Nina / Polschland

Noc z 30 na 1 maja to Walpurgisnacht – Noc Walpurgii. Dawne germańskie święto zmarłych i złych duchów jest obecnie okazją do psikusów i… wandalizmu. W wigilię Święta Pracy, który jest oczywiście dniem wolnym, rozpoczynają się kilkudniowe festyny pod hasłem Tanz in den Mai.

Więcej>> klik

*

1 maja w większości południowoniemieckich miejscowości stoi już Maibaum – słup majowy, na którego szczycie, w zależności od lokalnej tradycji, znajduje się wieniec, choinka, brzózka oraz emblematy cechów, stowarzyszeń i instytucji. Ciekawą tradycją jest także stawianie strojnych maików przed domem wybranki serca. 1 maja niemieccy aktywiści (czyli mniejszość) maszerują w pochodach, a większość oddaje się jednej z najulubieńszych niemieckich rozrywek – spacerom i rajdom pieszym.

*

11 maja obchodzi się w Niemczech Muttertag, czyli Dzień Matki.

Niemiecki Dzień Ojca i Mężczyzny (Vatertag, Männertag) przypada z kolei na Wniebowstąpienie Pańskie, czyli na czterdziesty dzień po Wielkanocy. W tym roku jest to 14 maja. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Grupy mężczyzn z udekorowanym wózeczkiem obładowanym alkoholem udają się na wycieczki, grillują i spędzają mile czas.

Więcej>> klik

Majowe przysmaki to: Maischolle – gładzica, ryba z rodziny flądrowatych. Serwuje się ją najczęściej po hambursku, smażoną z boczkiem, cebulą i sałatką kartoflaną.
Maibowle – napój (kruszon) przyrządzany z białego wytrawnego wina, Sektu (wina musującego) i wody z dodatkiem marzanki/przytulii wonnej.
Maibutter – masło z mleka krów, które po raz pierwszy po zimowej przerwie pasły się na łąkach i pastwiskach.
Szparagi – ukochane niemieckie warzywo, najchętniej jadane z ziemniakami i sosem holenderskim. Więcej o szparagach>> klik

***

unnamed-3

FESTIVAL OF EUROPE

Napisała: Nika / Notatki Niki

Francja- Strasburg

2 maja / sobota

Festival of Europe – Dzien Otwarty w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

Program : klik
Informacje praktyczne: klik

*

Belgia – Bruksela

9 maja / sobota

Festival of Europe – Dzien Otwarty w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli

Informacje: klik

*

Luksemburg – miasto Luksemburg

9 maja – sobota

Festival of Europe – manifestacje w Biurze informacyjnym Parlamentu Europejskiego i w Trybunale Sprawiedliwosci

Informacje: klik

 [ad name=”HTML-1″]

Share:
%d bloggers like this: