KALENDARIUM

KALENDARIUM – MAJ (CZ.2)

Zapraszamy na drugą część kalendarza majowego,

czyli spis wydarzeń i świąt z różnych stron świata.

Dziś Norwegia, Malezja, Szwecja, Holandia, Irlandia.

NORWEGIA

Napisała: Edyta / Zapiski spod poduszki

17 maja
Grunnlovsdagen czyli Święto Konstytucji

Data ta jest dla każdego Norwega bardzo ważna. Norwegowie są dumni ze swojej konstytucji oraz z bycia Norwegiem. Świętują z pompą dzień, który stał się początkiem ich drogi do prawdziwej wolności i niepodległości.

Więcej >> KLIK, KLIK

***

MALEZJA

Napisała: Zuza / Durian i ja – życie w Malezji

4 Maja
Wesak Day
Święto państwowe, wywodzące się z buddyzmu. Urodziny Buddy są świętem wolnym od pracy dla wyznawców wszystkich religii. Wieczorem w dużych miastach takich jak Kuala Lumpur odbywa się parada z platformami na których prezentowane są posągi Buddy udekorowane setkami światełek. Obok platform idą wierni, trzymając w rękach zapalone świece w kształcie kwiatu lotosu. Przez cały dzień w świątyniach buddyjskich wierni gromadzą się na modlitw.

1658269_475968119203391_4164809540047744294_o 10258729_475968045870065_3631702834113220379_o

***

SZWECJA

Napisała: Karolina / hemma hos Johanssons

1 Maja – podobnie jak w innych krajach to obchody związane ze świętem pracy. W miastach nie organizuje się szczególnych pochodów, raczej związki zawodowe i organizacje prowadzą swoje mini wiece, głównie manifestując równe prawa. W wielu miastach odbywają się tego dnia biegi uliczne.

*

39 dni po Wielkanocy przypada (zawsze w czwartek) dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, zwany w Szwecji Kristi himmelsfärdsdag. To dla Szwedów okres porównywalny z polską majówką. Cztery dni wolnego to bardzo dobry pretekst do wyjazdów i mini urlopu.

*

W ostatnią niedzielę maja obchodzi się w Szwecji Dzień Matki.

***

HOLANDIA

Napisała: Gosia / Allochtonka

Dodenherdenking, czyli Święto Pamięci, odbywa się 4 maja wieczorem. Król składa wieniec przed pomnikiem narodowym (Nationaal Monument) znajdującym się w Amsterdamie przed pałacem królewskim, a chwilę później, dokładnie o 20:00 cała Holandia zamiera na 2 minuty czcząc pamięć ofiar II wojny światowej (oraz wszystkich kolejnych).

*

Dzień Wyzwolenia, czyli Bevrijdingsdag, jest świętowany kolejnego dnia – 5 maja. Dla Holendrów to radosne święto, w końcu wyzwolenie dokonało się bez żadnych ofiar z ich strony, głównie przy udziale wojsk kanadyjskich i innych alianckich (m.in. polskich).

*

W drugą sobotę maja (w tym roku 9.05.) obchodzony jest Narodowy Dzień Wiatraków i Młynów (Nationale Molen en Gemalendag). W tym dniu wszystkie holenderskie wiatraki są udostępniane dla zwiedzających

allochtonka_kalendarium_maj_wiatraki

*

Druga niedziela maja (w tym roku 10.05.) to Dzień Matki, czyli Moederdag. Obchody Dnia Matki nie różnią się od tych w Polsce i stoją pod znakiem kwiatów, słodkości czy prezentów własnoręcznie wykonanych przez dzieci w szkole.

*

Pinksteren (Zielone Świątki) i poprzedzający je Luilak, to święta ruchome. W tym roku przypadają w maju (Luilak 23maja, Pinksteren 24 i 25 maja.). Zielone Świątki są już wyłącznie świętem liturgicznym, nie zachowały się żadne tradycje z tymi dniami związane, ale poniedziałek jest dniem wolnym od pracy. Przypadający na sobotę przed właściwymi świętami Luilak można opisać jako budzenie śpiochów i leniów. Tego dnia w niektórych regionach (głównie Północna Holandia) młodzież budzi resztę mieszkańców o świcie donośnym dzwonieniem i innymi hałasami, np. stukaniem w okna, dzwonieniem do drzwi, a w wersji nowoczesnej hałasem skuterów i motorów bez tłumika).

***

IRLANDIA

Napisała: Kasia / W krainie deszczowców

Galway, w którym zawsze coś się dzieje, zaczyna maj wielkim rozmachem, od 1 do 9 maja odbywać się tam będzie Galway Theatre Festival.

Więcej >> KLIK

*

Na obrzeżach Dublina w hrabstwie Wicklow, znajduje się miejscowość o nazwie Bray, o której nieraz przy różnych okazjach wspominałam. W długi weekend majowy, już po raz szesnasty, odbędzie się tam festiwal jazzowy.

Więcej >> KLIK

*

Dublin jako literackie miasto ma dużo do zaoferowani i na tym polu. Od 16 do 24 maja w Dublinie odbywać się będzie International Literature Festival (KLIK). Program ciekawy, część atrakcji darmowa a te które są biletowane to cena jest raczej symboliczna.

*

Bardzo ciekawy projekt jest planowany na wieczór 20 maja gdy to w różnych 12 raczej nietypowych miejscach, będą czytane fragmenty 12 różnych publikacji ze współczesnej literatury europejskiej. Projekt nazywa się Words on the Street – European Literature Night a jego pełny program znajdziecie tutaj: KLIK – w Belvedere College będzie czytana literatura polska przez aktora Barry McGovern.

*

19-30 maja odbywać się będzie Dublin Dance Festival. Program tak ciekawy, że chętnie zawisłabym wszelkie inne rzeczy w życiu na ten czas. KLIK

*

Dodatkowo Irlandię czeka ważne referendum – 22 maja. W tym dniu Irlandczycy będą głosować nad dwoma poprawkami do konstytucji. Pierwsza mówiąca o obniżeniu wieku kandydatów na prezydenta z 35 lat do 21 lat. Druga poprawka to tzw Marriage Equality, czyli głosowanie dopuszczalnością zawierania małżeństw przez osoby homoseksualne. W Irlandii funkcjonują prawnie respektowane i zawierane tzw civil partnerships czyli związki partnerskie. Ponieważ są one często zawierane przez osoby tej samej płci, ta poprawka wydaje się być jedynie formalnością. Według ostatnich sondaży 76% osób zamierza głosować na tak. #VoteYes

[ad name=”HTML”]

Share:
%d bloggers like this: