KALENDARIUM

KALENDARIUM – CZERWIEC (CZ.I)

Nasze comiesięczne kalendarze cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, zapraszamy więc na kolejny post o najciekawszych wydarzeniach w świecie. Przed nami pierwsza część czerwcowych świąt, które opisały dla Was nasze Klubowiczki. Zapraszamy!

SZWECJA

Napisała: Karolina / hemma hos Johanssons

Czerwiec w Szwecji to miesiąc bogaty w duże, bardzo tradycyjne obchody.

6 czerwca obchodzony jest dzień flagi (KLIK), zwany też dniem narodowym. W tym dniu na przedsionkach domów i masztach zawisają żółto-niebieskie flagi, a w więszych miastach odbywają się festyny.

Kolejnym, bardzo ważnym (a właściwie najważniejszym w roku) czerwcowym świętem jest Midsommar, przypadające w tym roku 19 czerwca (święto ruchome). Jest to największe i najhuczniej obchodzone szwedzkie święto. Chcąc poznać kulturę, tradycje i poczuć prawdziwą szwedzkość najlepiej odwiedzić Skandynawię właśnie pod koniec czerwca. Więcej: >> KLIK

***

CHINY

Napisała: Natalia / Biały Mały Tajfun

20 czerwca 2015

Święto Smoczych Łodzi (端午節) – najważniejsze obok chińskiego Nowego Roku i Święta Środka Jesieni święto w tradycyjnym, księżycowym, kalendarzu chińskim. Obchodzone jest piątego dnia piątego miesiąca księżycowego, więc co roku wypada innego dnia roku solarnego. Legenda wiąże początki święta z poetą Qu Yuanem, który w 278 r. p. n. e. miał się rzucić w nurt rzeki Miluo na znak protestu przeciwko korupcji i niesprawiedliwości władzy (tutaj opisałam tę historię: http://baixiaotai.blogspot.com/2009/05/festiwal-smoczych-lodzi.html). O tradycyjnej przekąsce spożywanej w czasie tego święta pisałam tutaj: KLIK. O tym, jak wyglądają obchody tego święta w Kunmingu tutaj: KLIK, a tutaj parę ciekawostek i zdjęć: KLIK.

***

IRLANDIA / CARLOW

Napisała: Gosia / MyCarlow

od 29 maja do 7 czerwca 2015

CARLOW ARTS FESTIVAL ÉGISE – Festiwal Sztuki w Carlow odbędzie się w tym roku po raz już trzydziesty szósty, jest to festiwal sztuki interdyscyplinarnej, który prezentuje szeroką gamę artystycznych  imprez kulturalnych w ciągu 10 dni każdego roku w czerwcu,  w całym hrabstwie Carlow. Festiwal oferuje dziesięć dni nadzwyczajnych i nowatorskich wystaw, spektakli teatralnych, pokazów komedii i muzyki na żywo. Więcej na tego czym dokładnie jest Carlow Arts Festival oraz na temat historii jego powstania pisałam w ubiegłym roku we wpisie: KLIK.

***

NIEMCY / BAWARIA I BADENIA-WIRTEMBERGIA

Napisała: Nina / Willkommen in Polschland!

Czerwiec nazywany był kiedyś miesiącem róż (Rosenmonat), stąd w wielu miastach obchodzi się Dzień Róży (Rosentag), z targami kwiatów i innych różanych produktów (ozdób, przetworów, perfum itp.).

Boże Ciało (Fronleichnam) przypada w tym roku na 4 czerwca. W Niemczech to dzień ustawowo wolny od pracy. Podobnie jak w Polsce i innych krajach, katolicy uczestniczą w procesji do czterech ołtarzy, a wiele mszy sprawowanych jest na świeżym powietrzu. Trasa procesji jest przystrojona chorągwiami, brzózkami, a na ziemi leży skoszona trawa bądź dywany z kwiatów. Najbardziej okazałą oprawę mają oczywiście uroczystości na wsiach i w małych miasteczkach. W miejscowości Seehausen koło Murnau procesja odbywa się na jeziorze, a Przenajświętszy Sakrament, kapłani i wierni poruszają się na łodziach.

Najkrótsza noc w roku i noc świętojańska są okazją do zabawy na festynach (Sonnenwendfeier, Johannisfest) z muzyką, jedzeniem i piciem oraz dużym ogniskiem (Sonnenwendfeuer).

Symbolem czerwca jest Junikäfer – chrabąszcz o nazwie gumiak czerwczyk.

Całe Niemcy zajadają się truskawkami (Erdbeeren), czereśniami (Kirschen) i rabarbarem (Rhabarber). W tym miesiącu kończy się też sezon na szparagi – a konkretnie 24 czerwca.

Na dni przed i po 11 czerwca przypada ochłodzenie, tzw. Schafskälte. Nazwa pochodzi od owiec (Schaf). Młode owce i te, które dopiero co urodziły jagnięta strzyżono dopiero po tej dacie, gdyż były mniej odporne na zimno.

27 czerwca to z kolei Siebenschläfertag, wspomnienie Siedmiu Braci Śpiących, czyli dawnych chrześcijan, według legendy zamurowanych w pieczarze na 200 lat. To ważna data dla wszystkich obserwatorów pogody. Jeśli tego dnia pada deszcz, opady trwać będą przez następne siedem tygodni. Nie każdy jednak wie, że ta przepowiednia pogodowa powstała jeszcze przed reformą kalendarzową, stąd też tak naprawdę ów dzień przypada na dni między 5-7 i 10 lipca!

Obszerniejszy wpis dotyczący czerwca w Niemczech >> KLIK

***

REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI

Napisała: Marianna / Południowoafrykańskie impresje

16 czerwca – Dzień Młodych (Youth Day). W 1975 roku w kraju rozpoczęły się protesty po tym, jak Departament Edukacji Bantu wydał dyrektywę, że afrikaans ma być językiem nauczania w szkołach średnich dla czarnych mieszkańców na równi z angielskim. Bardziej jednak niż przeciw samej kwestii językowej młodzi czarni Południowoafrykańczycy protestowali przeciwko całemu systemowi edukacyjnemu, separującego ludność Bantu od pozostałych mieszkańców RPA od szkół podstawowych po uniwersytety. Jakość i poziom nauczania oraz warunki w placówkach edukacyjnych również wzbudzały ogromny sprzeciw. Kulminacja nastąpiła 16 czerwca 1976 roku, gdy ok. 20,000 uczniów w Soweto wyszły na ulice. W wyniku starć z policją zginęło ponad 700 osób (dokładna liczba nie jest znana). Zdjęcie poniżej (autorem jest Sam Nzima) obiegło cały świat – ranny chłopiec to 13-letni Hector Pieterson, który zginął od kuli policyjnej. Stał się on symbolem walki z opresyjnym rządem i polityką apartheidu. 16 czerwca, dawniej zwany Dniem Powstania w Soweto, jest świętem ludzi młodych i przypomina nie tylko o tych tragicznych wydarzeniach, ale także i o tym, jak ważna dla dobra społeczeństwa jest edukacja.

P1010918

***

FRANCJA

Napisała: Ania / Marmolada czekolada

Diner en Blanc

Z grubsza rzecz biorąc to najstarszy, odbywający się raz w roku, szykowny, sekretny, paryski, kulinarny Flash Mob. Od dwudziestu pięciu lat, w połowie czerwca odziani od stóp do głów w biel ludzie spotykają się w wyznaczonym miejscu i jedzą razem kolację. Niby nic takiego. Gdyby nie to, że jest to kolacja na 10 000 osób, o miejscu spotkania uczestnicy są informowani w ostatniej chwili, obowiązują eleganckie stroje, białe kwiaty przy kapeluszach i w butonierkach. Należy zabrać ze sobą stolik, biały obrus, nakrycia, świece oraz oczywiście jedzenie. W paryskich restauracjach można zamówić specjalne „białe koszyki” z kolacją. Rok temu uczestnicy Diner en Blanc biesiadowali na wszystkich paryskich mostach jednocześnie.

Relacja z Diner en Blanc 2014 >> KLIK

diner_en_blanc1

*

Napisała: Nika / Francuskie i inne notatki Niki

Czerwiec we Francji, to już prawie lato.

W tym miesiącu nie ma niestety ani jednego dnia świątecznego wolnego od pracy.

Pewnie też zdziwi was fakt, że nie obchodzi się Dnia Dziecka …

P1080150

8  czerwca

Narodowy Dzień Pamięci ku czci “poleglych za Francję” w Indochinach / Journée nationale d’hommage aux “morts pour la France” en Indochine

18 czerwca 1940 / Apel generala de Gaulle /Appel du Général de Gaulle

Dzień upamiętniający historyczny apel generała de Gaulle’a nadany przez radio londyńskie, w którym nie zgadzał się z porażką Francji i wzywał naród francuski do kontynuowania walki z najeźdźcą i do ruchu oporu wobec wroga.

21 czerwca  – Dzień Ojca  – Fête des Pères

Tak się składa, że tegoroczny francuski Dzień Ojca wypada w tym samym dniu co Święto Muzyki. Ale to czysty przypadek, bo Dzień Ojca jest Świętem ruchomym wypadającym w trzecią niedzielę czerwca. Pomimo iż oficjalnie Dzień Ojca jest tradycją dość współczesną, to niektórzy jej korzeni doszukują się (trochę na siłę) już w Średniowieczu, kiedy to 19 marca czczono Świętego Józefa, jako ojca Jezusa.

Tak już konkretniej, to we Francji dopiero w XX wieku, a dokładniej w 1952 roku pewien fabrykant zapalniczek (firma Flaminaire) wpadł na pomysł celem zwiększenia ich sprzedaży. Zorganizował on kampanię reklamową, nakłaniającą Francuzów do obdarowywania swych ojców zapalniczkami. Z nieznanych powodów wybrał on na ten dzień trzecią niedzielę czerwca (odpowiednio parę tygodni po Dniu Matki, pewnie aby dać wszystkim odetchnąć i rozłożyć wydatki na dwa miesiące)

Obecnie taki powód do stworzenia nowej okazji marketingowej by już nie przeszedł, bo wszyscy dbają o zdrowie i nikt publicznie do palenia nie będzie namawiał, ale w latach pięćdziesiątych palili wszyscy, szczególnie panowie i społeczeństwo nie znało jeszcze wszystkich konsekwencji tego nałogu. Pomysł więc chwycił i mimo że obecnie nikt już zapalniczek raczej nie daruje ojcom, to samo święto jest w miarę rozpowszechnione (piszę “w miarę”, bo nie można go jednak porównywać z bardzo rozpowszechnionym Dniem Matki).

21 czerwca – Święto Muzyki – Fête de la Musique

Święto Muzyki rozpowszechnia się coraz bardziej poza granicami Francji. Tego dnia odbywają się od lat w całej Francji koncerty muzyków profesjonalnych i amatorskich. Kto chce i umie, może wyjść i koncertować choćby na rogu ulicy.

24-P1040618

Więcej informacji o tym święcie i jego początkach znajdziecie w moim wpisie archiwalnym o tym dniu w Paryżu z 2013 >> KLIK.

24 czerwca – Wieczór świętojański – Fête de Saint-Jean

Noc Świętojańska nie jest tak rozpowszechniona jak w Polsce, niemniej jednak są regiony Francji (Roussillon, Creuse, Gironde), gdzie 24 czerwca świętuje się organizując ogniska świętojańskie. Tradycja ta jest np ciągle żywa w niektórych wioskach Roussillon. Tego wieczoru rozpalane są ogromne ogniska, wokół których odbywają się tańce.

***

Na drugą część kalendarza zapraszamy za 2 tygodnie.

Share:
%d bloggers like this: