KALENDARIUM

KALENDARIUM – CZERWIEC (CZ. 2)

Zapraszamy na drugą część czerwcowego kalendarium. O najważniejszych i najciekawszych świętach w różnych stronach świata opowiadają nasze Klubowiczki (pierwszą część znajdziecie tu: KLIK).

CHILE

Napisała: Ania / Chwile w Chile

11 czerwca – 4 lipca 2015

Copa America

44. edycja jednego z najważniejszych sportowych wydarzeń Ameryki Południowej odbędzie się w tym roku w Chile. W turnieju weźmie udział dziesięć krajów Ameryki Południowej oraz dwa zaproszone: Meksyk i Jamajka. Od 11 czerwca zostanie rozegranych 28 meczów na 9 stadionach w 8 chilijskich miastach. Finał odbędzie się 4 lipca na Stadionie Narodowym w Santiago. Więcej informacji, w tym harmonogram meczów, znajdziecie tutaj: KLIK. Dobra wiadomość dla polskich fanów piłki nożnej – wszystkie mecze będą transmitowane na TVP Sport i sport.tvp.pl. Na razie jeszcze nie czuć w powietrzu sportowej atmosfery, ale wydaje się, że Chile jest gotowe i wszystko ma dopięte na ostatni guzik. Polecam filmik przedstawiający miasta, w których rozegrają się mecze Copa America 2015: KLIK i dość specyficzny oficjalny hymn wydarzenia: KLIK. America la fiesta! 😉

14 maja – 30 czerwca 2015

17 Festiwal Kina Europejskiego

Festiwal promujący najlepsze filmy europejskie odbywa się w Chile od 1998 r.  Organizowany jest przez Unię Europejską we współpracy z ambasadami krajów uczestniczących. Podczas festiwalu, w dziesięciu regionach Chile, wyświetlone zostaną 43 filmy z 19 krajów europejskich. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny. Polska zaprezentuje filmy „W ciemności” i „Papusza”. Co prawda festiwal zaczął się już w zeszłym miesiącu, ale potrwa jeszcze przez cały czerwiec. Pełną listę filmów i więcej informacji znajdziecie tutaj: KLIK

29 czerwca 2015

Dzień św. Piotra, patrona rybaków

Imprezy związane z tym dniem odbywają się co roku w portach i wioskach rybackich wzdłuż całego wybrzeża Chile, aczkolwiek najhuczniej obchodzony jest w Valparaiso. Święto ma już ponad 120-letnią tradycję, zaczyna się od mszy w kaplicy św. Piotra. Rybacy dziękują patronowi i proszą o kolejny rok owocnych łowów. Miasto wypełnione jest muzyką i tancerzami w kolorowych strojach, którzy prezentują tradycyjne tańce i pieśni. Atrakcją są również udekorowane specjalnie na tę okazję łodzie rybackie. Uczestnicząc w wydarzeniu wypada zjeść lokalne ryby i owoce morza 😉

***

WŁOCHY

Napisała: Jagoda / Obserwatore.eu

2 czerwca

świętowana jest we Włoszech Festa della Repubblica – Dzień Republiki Włoskiej. Jest to ważne święto narodowe obchodzone z wielką pompą upamiętniające proklamację Republiki Włoskiej. 2 i 3 czerwca 1946r. w referendum narodowym Włosi opowiedzieli się za zmianą ustroju włoskiego. I tak monarchowie dynastii sabaudzkiej zostali odsunięci od władzy a istniejąca od 85 lat od zjednoczenia Włoch monarchia przeszła do historii.

7 czerwca

Włosi celebrują Corpus Domini – Boże Ciało. Od wielu lat w wielu miejscowościach podtrzymuje się tradycję ukwiecania ulic z okazji tego święta. Z kwiatów kwitnących w maju tworzy się kobierce przedstawiające reprodukcje świętych obrazów czy scen biblijnych. Dywany kwiatowe zdobią ulice od rana aż do momentu procesji Bożego Ciała. Co ciekawe, w 1977r. obchody Bożego Ciała przesunięto z czwartku na „poczwartkową” niedzielę.

***

WIELKA BRYTANIA

Napisała: Dorota / Nie zawsze poprawne zapiski Dee

Od 3 czerwca aż do września – More London Free Festival – festiwal na południowym brzegu Tamizy. Mieszanka muzyki na żywo i teatru ulicznego.

Sobota 3 czerwca – cały miesiąc w Londyńskim zoo tzw Sunset Safarii, mozna przyjść wieczorem i obserwować wieczorno/nocne zwyczaje zwierząt, a gdy zgłodniejemy można sie zaopatrzyć na kiermaszu żywości z całego świata.

6-7 czerwca – Festival of Love – Southbank W Londynie – instalacje plastyczne, happeningi i występy uliczne dla każdego

6 czerwca – Field Day – dzień ziemi, festiwal muzyczny w Victoria Park, na którym w tym roku wystąpią miedzy innymi Caribou, Savages i Patti Smith

13 czerwca – Parada z okazji urodzin królowej ( choć urodziny ma 21 kwietnia), królowa w karecie i żołnierze na koniach paradują Pall Mallem, aż do Buckingham Palace.

Tymczasem, tego samego dnia w centrum Londynu odbędzie sie półlegalna parada nagich na rowerach jako celebrowanie piękna ludzkiego ciała. Ok 1000 nagich i półnagich przejedzie na rowerach ulicami Londynu.

29 czerwca – początek Wimbledonu – największe wydarzenie sportowe w Londynie. Turniej tenisowy. Bilety można próbować kupić online, trzeba sie zarejestrować i wybierają losowo, albo mozna stać całą noc w kolejce.

***

AUSTRIA

Napisała: Ania / AnnaSikora.at

Festiwal rokowy na wyspie Dunaju. Grają takie gwiazdy jak: Metallica, Kiss Faith No More, Limp Bizkit, Body Count ft. Ice-T i Testament czy Arcane Roots

26. – 28. 06.2015

Donauinselfest

Donauinselfest jest festiwalem organizowanym w Wiedniu, na wyspie na Dunaju nieprzerwanie od 1984 roku, więc po raz 32. Podczas trzech dni na kilku scenach odbywa się kilkadziesiąt koncertów i eventów. To największy festiwal na świeżym powietrzu w Europie. W 2013 roku przybyło ponad 3 miliony uczestników. W tym roku zagrają między innymi: Anastacia, Band The Common Linnets, Evergreens Opus, Rapper Nazar, The Makemakes, Christina Stürmer, Wanda und Skero. Wejście jest bezpłatne.

***

WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKA

Napisała: Emilka / Bylenaprzód

Wyspy Zielonego Przylądka lubią się bawić. Festiwale, festy, każdy zakątek ma swoje święto, które, a jakże! jest okazją do imprezowania. Żeby okazje do imprezowania się na siebie nie nakładały, każda wyspa ma swój kalendarz imprez – na świętego Piotra tu, na a tam.

Niezależnie od nazwy danego dnia pielgrzymuje się po rodzinie i znajomych, pijąc i jedząc. Każdy z festiwali ma też swoją specyfikę. Jednym z ciekawszych jest festa Świętego Jana – Sanjon.

Sanjon, jak wszystkie inne festy, to przede wszystkim taniec, śpiewy i uliczne, gromadne świętowanie i w wspomniane powyżej biesiadowanie. W zależności od kolorytu lokalnego, Sanjon jest jednak wyjątkowa. Na Wyspie Sao Nicolau nieodłącznym elementem święta są wyścigi koni oraz parada przebierańców, która pielgrzymując po domach zbiera datki. Wielu uczestników jest kolorowo poprzebieranych i zdecydowanie dominuje stylizacja na pirata, a nawet wręcz na łódź, ze stosowną konstrukcją, co ma nawiązywać do niegdysiejszych napadów piratów.

Ważnym elementem obchodów Sanjon jest ogień, który ma strzec przed złymi duchami i chronić płodną ziemię. Gdy zapada zmrok oczy wszystkich zwrócone są ku nieustannie płonącemu ognisku na północnych wyspach zwanemu lumnara, które nawiązuje do europejskiej tradycji związaną z przesileniem słonecznym. Co odważniejsi przez nie skaczą, ale jest to próba sił zarezerwowana tylko dla mężczyzn i chłopców. Kobiety z kolei przykuwają uwagę niezwykle sensualnym tańcem.

Więcej info znajdziecie na blogu Emilki: KLIK

[ad name=”HTML”]

Share:
%d bloggers like this: