KALENDARIUM

KALENDARIUM – LIPIEC

Wakacje wakacjami, ale coś świętować trzeba… A co się świętuje w lipcu w świecie? Zapraszamy na nasze comiesięczne kalendarium.

IRLANDIA (CARLOW)

Napisała: Gosia / My Carlow

25.07. – 03.08. / Carlow Garden Festival / Coroczny Festiwal Ogrodnictwa organizowany przez ekspertów i wiodących projektantów ogrodów. Wspaniała atrakcja dla początkujących i doświadczonych ogrodników oraz wszystkich miłośników przyrody, a także okazja uzyskania praktycznych porad i wskazówek od najbardziej szanowanych osobistości, wytrawnych znawców ogrodnictwa i przyrody w Irlandii. Więcej na temat festiwalu pisałam w ubiegłym roku KLIK. W czasie festiwalu jest możliwość odwiedzenia Carlow Garden Trail czyli szesnastu różnych atrakcji ogrodniczych hrabstwa, które przedstawiłam tutaj: KLIK

*

BUŁGARIA

Napisała: Malwina / Tymczasem w Bułgarii

1.07 / July Morning / Święto przyciągające masę turystów nad Morze Czarne. Ci, którzy chcą uczestniczyć w wydarzeniu, zbierają się na plaży wieczorem 30 czerwca i imprezują do białego rana. Celem jest przywitanie pierwszego lipcowego wschodu słońca. Uroczystości zwązane z July Morning symbolizują wiarę w nowy, lepszy początek. Kto nie ma możliwości świętowania na plaży, ten spędza noc w innym miejscu z dala od cywilizacji i zgiełku miejskiego życia

*

NIEMCY

Napisała: Emma / Emma w podróży

24-28.07 / Rutenfest / Coroczny festiwal w Ravensburgu na zakończenie roku szkolnego. Zakorzeniony w tradycji miasta już od XVII wieku. W poniedziałek odbywa się główna parada szkół z całego miasta i okolicy. Pokazują oni historię regionu przebierając się w barwne stroje. Konie, muzyka, akrobacje. Parada przyciąga do miasta turystów i całą masę obecnych i byłych mieszkańców, którzy bardzo chętnie wspominają szkolny czas i spotykają się ze starymi znajomymi. Większość biznesów tego dnia jest zamknięta, a uczestnicy imprezy od rana świętują jedząc wspólne śniadania i pijąc piwo.

*

RPA

Napisała: Marianna / Południowoafrykańskie impresje

02-12.07 / Grahamstown National Arts Festival – doroczny festiwal muzyki, teatru i rękodzieła, czyli sztuki wszelakiej, odbywający się w miasteczku uniwersyteckim Grahamstown w prowincji Eastern Cape. Jest to największy tego typu festiwal w RPA, odwiedza go co roku ok. 50,000 ludzi, a w ciągu dwóch tygodni odbywa się ok. 500 różnych przedstawień i spotkań artystycznych.

03-12.07 / Knysna Oyster Festival – czyli festiwal, w którym główną rolę grają ostrygi! Ale nie tylko – w znanym i popularnym nadmorskim kurorcie Knysna (czyt. najzna) oprócz konkursów jedzenia ostryg (w sumie ok. 200,000 sztuk!) można skosztować także południowoafrykańskich win i whisky, a także wziąć udział w maratonie czy wyścigu rowerowym. Dla dzieci program przewiduje przedstawienia teatralne, warsztaty gotowania i zajęcia plastyczne. Dochód z wszystkich wydarzeń w ramach festiwalu przeznaczany jest na cele charytatywne. Co roku bierze w nim udział ok. 65,000 osób, w tym roku organizatorzy spodziewają się zbiórki rzędu 1,5 milion randów (ok. 460,000 zł).

11-12.07 / Franschhoek Bastille Festival – Franschhoek to czarująca miejscowość w prowincji Western Cape, słynąca ze wspaniałych winnic i eleganckich restauracji serwujących dania najwyższej jakości. Założona przez francuskich Hugenotów, co roku świętuje swoje dziedzictwo na lipcowym festiwalu. Franschhoek zamienia się wtedy w małą Francję: oprócz targów z lokalnym jedzeniem i winem można pograć w boules, kibicować kelnerom w dedykowanym im wyścigu, czy wziąć udział w konkursie turlania beczek. Wszystkich uczestników festiwalu zachęca się także do noszenia beretów! 🙂

16-26.07 / Durban International Film Festival – 36 edycja międzynarodowego festiwalu filmowego. Miałam przyjemność być na nim w zeszłym roku i na pewno znów pojadę! Ogromny wybór filmów z całego świata (w ubiegłym roku było ich ponad 220, m.in. nominowane do Oskara “Timbuktu” oraz “Omar”; w tym jest już 290 zgłoszeń), tanie bilety (ok. 10 zł, niektóre pokazy darmowe), a także warsztaty i seminaria dla młodych filmowców i różne wydarzenia poświęcone przemysłowi filmowemu. Na festiwalu pokazywane są przede wszystkim filmy afrykańskie, bo ma on na celu promocję kinematografii tego kontynentu, lecz można na nim zobaczyć też filmy z innych zakątków świata, także z Polski. Tegoroczny program ma się pojawić 1 lipca.

*

FRANCJA

Napisała: Nika / Francuskie i inne notatki Niki

14 lipca / Święto Narodowe Francji

Dzień wolny od pracy.

Święto obchodzone w rocznicę dnia zdobycia Bastylii w 1789 roku, ale również i ku pamięci Święta Federacji na Polu Marsowym w 1790 roku. Z tej okazji w wieczór poprzedzający 14 lipca odbywają się w całym kraju bale pod gołym niebem i bale w remizach strażackich. W Paryżu rano 14 lipca ma miejsce na Polach Elizejskich uroczysta defilada wojskowa w obecności całego rządu i Prezydenta Republiki. Wieczorem zaś odbędzie się w tym roku po raz drugi wielki koncert muzyki poważnej na Polu Marsowym pod Wieżą Eiffla. Punktem kulminacyjnym zaś jest oczywiście w Paryżu pokaz sztucznych ogni o 23.00 14 lipca. W niektórych miejscowościach, sztuczne ognie mogą być organizowane również 13 lipca wieczorem.

afisz 14 lipca

Od 1 lipca / Popotes Roulantes

56 nowych Food Tracks, zwanych również po z francuska Popotes Roulantes, rozsianych po całym Paryżu

Link do mapy merostwa z rozmieszczeniem ciężarówek

Od początku lipca przez rok ma miejsce nowa inicjatywa władz miasta mająca na celu stworzenie nowych miejsc z kuchnią szybkiej obsługi, ale dobrej jakości, różnorodnej i przede wszystkim w miejscach, gdzie popotes nie będą zabierać klienteli restauracjom już istniejącym.

Jeśli akcja ta spotka się z przychylnym przyjęciem u konsumentów, będzie mogła zostać przedłużona.

4-25 lipca 2015 / Festival d’Avignon – Festiwal w Avinionie

69-ta edycja największego i najstarszego francuskiego festiwalu teatralnego. Link do strony festiwalu

W lipcu teatralny świat przenosi się cały do Awinionu…

4-26 lipca / Tour de France

Najbardziej znany wyścig kolarski wyrusza kolejny raz w trasę (pierwsza edycja miała miejsce w 1903 roku). Wizualna uczta nie tylko dla miłośników kolarstwa; ale i krajobrazów francuskich. /Link do strony wyścigu.

Od 7 lipca do 3 sierpnia / Choregiès d’Orange

Więcej na temat festiwalu muzyki poważnej i opery /W murach Teatru Antycznego odbywa się już od lat festiwal muzyki poważnej i opery.

25-IMG_4244

10-14 lipca 2015 / Les Francofolies – La Rochelle – Festiwal Piosenki Francuskojęzycznej

Wszystkie informacje na stronie festiwalu / Festiwal piosenki, na którym od 1985 roku występują artyści śpiewający po francusku z różnych krajów świata.

20 lipca do 16 i 23 sierpnia / 13-ta edycja operacji Paris-Plage

Leżaki, piasek jak na plaży, muzyka, tańce, zabawy dla dzieci – słowem wszystko, czego potrzeba, by nie wyjeżdżając z miasta poczuć się jak na plaży.

Gdzie?

  • Do 16/8 przed Merostwem Miasta Paryża (Parvis de l’Hotel de Ville) i nad Sekwaną (la voie Georges Pompidou)
  • Do 23/08 wokół  Bassin de la Villette, w19-tej dzielnicy

Więcej szczegołów znajdziecie tutaj- klik

Grands Eaux Nocturnes – w ogrodach Zamku Wersalskiego /Informacje na stronie zamku o wszystkich spektaklach i wieczorach / Poczuć się jak na dworze Króla Słońce, spacerować o zachodzie słońca w ogrodach królewskich przy muzyce i oświetleniu i przede wszystkim podziwiaćdziałające nadal fontanny ogrodowe. Wszystko to jest możliwe latem w Wersalu.

*

TURCJA

Napisała: Danuta / Turcja okiem nieobiektywnym

17-19 lipca: Ramazan Bayramı, muzulmanskie swieto znane takze pod nazwa Eid-Al Fitr obchodzone na koniec 30-dniowego religijnego postu Ramazanu. Idea swieta jest okazanie wdziecznosci Allahowi za jego laski. Podczas tego swieta przebacza sie ludziom rzeczy, o ktore mialo sie do nich zal, nalezy takze podzielic sie jedzeniem i pieniedzmi z biednymi. Je sie duzo owocow i slodyczy, dlatego w niektorych krajach ten okres ma przydomek “swieta cukrowego”. Jest to jedyny czas w roku, kiedy islam zabrania jakiegokolwiek postu.

20-26 lipca: Historyczny Festiwal Wrestlingu Kırkpınar. Festiwal odbywa sie w Edirne na polnocy Turcji (prowincja Trakya) i ma niesamowicie dluga tradycje- w tym roku odbywac sie bedzie jego 654. edycja! Sposob walki przyjety podczas zawodow wzoruje sie na treningach zolnierzy Imperium Osmanskiego, zawodnicy ubrani sa jedynie w skorzane spodnie i cale cialo maja wysmarowane olejem, aby utrodnic przeciwnikowi chwyt. Zwyciezca otrzymuje zloty pas i tytul Glownego Wrestlera.

Share:
%d bloggers like this: