ŚWIĘTA

1 SIERPNIA W SZWAJCARII

1 sierpnia jest ważnym dniem dla szwajcarskiej społeczności. Święto Narodowe Szwajcarii jest obchodzone od 1891 roku. Wtedy też (w dniu 600. rocznicy powstania Konfederacji Szwajcarskiej) wyżej wspomniany dzień stał się świętem państwowym. Obecnie stanowi on jeden z nielicznych (w niektórych regionach) dni wolnych od pracy.

Wszystko rozpoczęło się od spotkania na łące Rütli (Rütliwiese) w 1291 roku. W tym, położonym nad Jeziorem Czterech Kantonów, miejscu spotkali się wówczas przedstawiciele 3 kantonów: Uri, Schwyz i Unterwalden, które zapoczątkowały powstanie Konfederacji Szwajcarskiej. Głównym założeniem samego spotkania było uzgodnienie wspólnego działania na wypadek ataku najeźdźców.

Łąka Rütli (Rütliwiese) to szczególne miejsce dla Szwajcarów. Ci, powściągliwi w okazywaniu uczuć ludzie, chronią łąkę przed jakąkolwiek zabudową i dążą do tego, by pozostała ona w nienaruszonym stanie na wieki.

Dzień 1 sierpnia jest hucznie świętowany w kraju. Na wyżej opisanym miejscu pojawia się Prezydent Konfederacji lub członek Rady Federalnej, by wygłosić specjalną przemowę. Każdy kanton oraz gmina dekorują okolice niezliczoną ilością szwajcarskich flag. Istnieje nawet pewna rywalizacja pomiędzy miastami: które z nich w tym roku najpiękniej i najdostojniej ustroi swe ulice.

Flaga

Hymn

Każda gmina pielęgnuje tego dnia swoje tradycje, urządzając obchody dla mieszkańców. Do tych obrzędów należą np.: modlitwa za kraj, odśpiewanie hymnu czy zabawa przy muzyce lokalnych kapel. Często widuje się także ludzi, ubranych w tradycyjne szwajcarskie stroje.

Najliczniejsze atrakcje odbywają się jednak wieczorem. Zapowiada je 15-minutowe bicie dzwonów wszystkich kościołów, rozpoczęte standardowo o godzinie 20. Dzieci zapalają lampiony, a dorośli organizują ogromne ogniska oraz pokazy sztucznych ogni. Na szczytach szwajcarskich gór pojawiają się również święcące punkty.

Pokaz sztucznych ogni

Największe pokazy fajerwerków obejrzeć można w Zurychu oraz Genewie nad jeziorami – oczywiście ze względów bezpieczeństwa! Największą popularnością cieszy się jednak Bazylea. Na obchody Święta Narodowego zjeżdża się tutaj co roku około 120 tysięcy mieszkańców oraz zagranicznych przyjezdnych.

fajerwerki

Warto wspomnieć, że ten specjalny dzień jest również przypomnieniem o nadchodzącym końcu szwajcarskich wakacji.

Pozostaje tylko czekać na tegoroczne obchody, a Szwajcarom życzyć wszystkiego dobrego!

Autorka tekstu i zdjęć: Angelika / Dookoła świata w jeden dzień

Share:
%d bloggers like this: