KALENDARIUM

KALENDARIUM – SIERPIEŃ

Przerwa wakacyjna na blogu Klubu Polki dobiega końca. Od września wracamy z nowymi postami z różnych stron świata, a tymczasem zapraszamy na sierpniowe kalendarium!

FRANCJA

Napisała: NIKA / NOTATKI NIKI

15 sierpnia – Assomption de Marie czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny- święto religijne i dzień wolny od pracy we Francji (no ale w tym roku wypada i tak w niedzielę)

PARYŻ

14 sierpnia – od 19h30 Notre Dame de Paris (procesja w stronę rzeki i pielgrzymka “rzeczna”)

15 sierpnia – od 15h45 Notre-Dame de Paris (procesja “uliczna”)

Więcej informacji KLIK

15 sierpnia od 15h00 Saint-Pierre de Montmartre (procesja ulicami Montmartru; spotkanie o 14h30 przed kościołem: 2 Rue du Mont Cenis, 75018 Paris)

25 sierpnia – rocznica wyzwolenia Paryża w 1944 r.

30 sierpnia – 11h30 – msza w Katedrze Notre-Dame z okazji wyzwolenia Paryża

Więcej informacji KLIK

30 sierpnia 2015 – Paryż (18-ta dzielnica) – obchody indyjskiego święta Ganesh

STRASBOURG

1000 leżaków do podziwiania 1000-letniej Katedry

Spektakl Światło i Dźwięk z okazji 1000-lecia Katedry (tu link do mego wpisu)

BAYONNE

29/7 – 2/08/2015 Fêtes de Bayonne  / (Akwitania, departament 64) /Więcej informacji KLIK

COLLIOURE

14-18/08/2015 Fêtes de St. Vincent / (Roussillon, departament 66)

16/08/2015 wieczorny pokaz sztucznych ogni / Więcej informacji KLIK /Mój wpis o pokazie sztucznych ogni w 2014 KLIK

Pozostałe wydarzenia, o których wspomniałam już w lipcowym kalendarium, ale które trwają także w sierpniu

Od 7 lipca do 3 sierpnia – Choregiès d’Orange

Więcej na temat festiwalu muzyki poważnej i opery

W murach Teatru Antycznego odbywa się już od lat festiwal muzyki poważnej i opery.

20 lipca do 16 i 23 sierpnia – 13-ta edycja operacji Paris-Plage

Leżaki, piasek jak na plaży, muzyka, tańce, zabawy dla dzieci – słowem wszystko, czego potrzeba, by nie wyjeżdżając z miasta poczuć się jak na plaży.

Gdzie?

  • Do 16/8 przed Merostwem Miasta Paryża (Parvis de l’Hotel de Ville)

i nad Sekwaną (la voie Georges Pompidou)

  • Do 23/08 wokół Bassin de la Villette, w19-tej dzielnicy

Więcej szczegołów znajdziecie tutaj- klik

Grands Eaux Nocturnes – w ogrodach Zamku Wersalskiego

Informacje na stronie zamku o wszystkich spektaklach i wieczorach

Poczuć się jak na dworze Króla Słońce, spacerować o zachodzie słońca w ogrodach królewskich przy muzyce i oświetleniu i przede wszystkim podziwiać działające nadal fontanny ogrodowe. Wszystko to jest możliwe latem w Wersalu.

CIEKAWOSTKA

15 sierpnia to rownież Dzień Świętego Napoleona. Za czasów pierwszego i drugiego Cesarstwa, a dokładniej w latach 1806-1813 i 1852-1869, to wcale nie 14-go lipca obchodzono we Francji święto narodowe, lecz właśnie 15-go sierpnia.

15 sierpnia to bowiem :

  • dzień Świętego Napolena
  • dzień urodzin Napoleona I (matka nadała mu to rzadkie nawet wówczas i na Korsyce imię, gdyż właśnie urodził się w dniu Świętego Napoleona)
  • dzień podpisania Konkordatu z Kościołem w 1801 roku

***

BELGIA

Napisała: NIKA / NOTATKI NIKI

15 sierpnia – Assomption de Marie czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – święto religijne i dzień wolny od pracy we Belgii (no, ale w tym roku wypada i tak w sobotę).

Od 7 do 16 sierpnia w SPA – Festival Royal de Théâtre – edycja 56-ta. A podczas festiwalu … POLONICUM

Mrozek

7 i 8 sierpnia o 18.30 Jour d’été” (Letni dzień) Sławomira Mrożka /reżyseria Alan Bourgeois, sztuka grana po francusku. Link do strony internetowej festiwalu KLIK.

Mobistar-Urban-Night

9 sierpnia w Brukseli – Meyboom /MEYBOOM – tradycyjnie 9 sierpnia o 17.00 od 1308 roku, czyli od ponad 700 lat, Brukselczycy sadzą drzewo… Zaś mieszkancy pobliskiej miejscowości Louvain próbują im w tym przeszkodzić… Dlaczego? Bo jeśli uda im się przeszkodzić w sadzeniu drzewa, to Louvain a nie Bruksela będzie miało prawo do pobierania podatków od warzenia piwa… Sami romzumiecie, że sprawa jest “gardłowa”:) W wydarzeniu biorą też udział GIGANTY, czyli ogromne kukły ubrane w historyczne stroje… Strona internetowa KLIK.

14-23 sierpnia w Brukseli – Letni Festiwal Muzyczny , czyli Brussel Summer Festival – edycja 14-ta

Głównym punktem programu serii koncertów jest noc koncertowa 18 sierpnia URBAN NIGHT.

***

IRLANDIA, CO. CARLOW

Napisała: GOSIA /MY CARLOW

16.08. / Tullow Agricultural Show / Wystawa Rolnicza w miasteczku Tullow. Jedna z najbardziej uznanych wystaw w kraju, połączona z konkursem rolniczym, mająca wielu odwiedzających, interesująca zarówno dla młodych jak i starszych. Promocja żywności wysokiej jakości i rzemiosła, targowiska, hale, konkursy m.in. koni, kucyków, bydła, owiec.  

22-30.08. / National Heritage Week / Tydzień Dziedzictwa Narodowego Co roku miliony Europejczyków odwiedzają zabytkowe miejsca w całej Europie w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa – EDD. Obchody EDD w Irlandii to cały tydzień imprez znanych jako National Heritage Week czyli Tydzień Dziedzictwa Narodowego. Jest on koordynowany przez Radę Dziedzictwa a jego celem jest edukacja oraz budowanie świadomości narodowej. Jest to niezwykła okazja aby zwiedzić tysiące rzadko udostępnianych szerokiemu ogółowi zabytkowych obiektów, odwiedzić miejsca będące świadectwem historii. Oprócz zwiedzania zabytków będzie można wziąć udział  w licznych festynach, jarmarkach, imprezach plenerowych, konkursach, spotkaniach z twórcami kultury, obejrzeć ciekawe inscenizacje, wystawy, wysłuchać odczyty naukowe.

29-30.08. / Taste of Carlow / Targi „Smaki Carlow” Coroczna impreza odbędzie się w sobotę i niedzielę w godzinach od 10 – 18 na głównym rynku w samym centrum miasta Carlow. Udział wezmą najlepsi lokalni producenci żywności w hrabstwie, będą pokazy gotowania, menu degustacyjne. Wśród atrakcji będą także pokazy tańca, muzyka grup lokalnych, bungee, trampolina, latawce, malowanie twarzy, zajęcia rekreacyjne w wodzie i wiele więcej.

***

WŁOCHY

Napisała: JAGODA/ WŁOCHY BY OBSERWATORE

15 sierpnia – Ferragosto albo Assunzionejest to najważniejsze święto sierpnia. W dzień Wniebowstąpienia NMP (Assunzione) przez miasta przechodzą bardzo uroczyste procesje ze statuami Matki Boskiej. Często w tych procesjach uczestniczą najwyżsi przedstawiciele władz i wojskowi.

Ferragosto to również czas urlopowy w całych Włoszech. W tygodniu w okolicy 15 sierpnia większość firm, restauracji, barów, sklepów i warsztatów jest zamknięta. http://obserwatore.eu/wloskie-zwyczaje/fenomen-ferragosto/

16 sierpnia w mieście Siena odbywa Palio – wydarzenie  znane chyba na całym świecie. Kulminacyjnym momentem jest wyścig konny wokół Piazza del Campo a wydarzeniu towarzyszą liczne imprezy i widowiskowe parady 17 contrad czyli przedstawicieli rywalizujących tego dnia dzielnic miasta. Przygotowania do tej konkurencji trwają w Sienie cały rok.

***

SZWECJA 

Napisała: KAROLINA / HEMMA HOS JOHANSSONS

Pierwsza środa sierpnia to w Szwecji inauguracja sezonu rakowego, tzw. kräftpremiär. Wówczas Szwedzi zasiadają tłumnie przy stołach (najczęściej w swoich domkach letnich lub ogrodach) i zajadają się rakami. KLIK

***

TAJWAN

Napisała: MAGDA/ GONG ZHU MAJIA

14 sierpnia-12 września – czyli siódmy miesiąc kalendarza księzycowego, kiedy to dusze zmarłych z buddyjskich piekieł wyłażą na ziemię i włażą w szkodę. O tym, jak bezpiecznie przetrwać Miesiąc Duchów i o “Festiwalu Głodnych Dusz”.

Share:
%d bloggers like this: