KALENDARIUM

KALENDARIUM – Listopad

Co wydarzyło się i co świętowano w  listopadzie w Iralndii, Szwecji i USA?  Zapraszamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi przez nasze Klubowiczki.

 

IRLANDIA (Co. Carlow)

Gosia / My Carlow

01.11. – 24.12. / Christmas – Arboretum Lifestyle & Garden Centre

Boże Narodzenie w Arboretum Lifestyle & Garden Centre

Przez cały rok Centrum zaskakuje odwiedzających jakimiś nowinkami obrazującymi zmieniające się pory roku. W zimie Arboretum pełne jest bajecznych ozdób i pomysłów na bożonarodzeniowe prezenty. Co roku powstaje też w nim wioska Świętego Mikołaja, z domem dla jego elfów i prawdziwymi żywymi reniferami. Jedną z wielu atrakcji jest śniadanie ze Świętym Mikołajem oraz olbrzymia skrzynka pocztowa do której do 16 grudnia można wrzucać listy do Świętego Mikołaja. Skrzynka stworzona jest przez fundację Laury Lynn i dzięki specjalnym znaczkom pocztowym za 2 euro zbiera fundusze na hospicjum dla chorych dzieci.

 

14.11. – 24.12. / Rathwood Christmas Santa Train

Bożonarodzeniowy Pociąg w Rathwood

Uroczyste obchody świąt Bożego Narodzenia  po raz pierwszy odbyły się tu 20 lat temu. Dziś jest to jedno z najbardziej popularnych, nie tylko w hrabstwie Carlow, ale w całej Irlandii wydarzenie świąteczne. Wśród tegorocznych atrakcji: podróż na pokładzie pociągu Rathwood Santa Train do magicznego lasu, spacer po zaczarowanym lesie, spotkanie z elfami i reniferami, wizyta w domu Świętego Mikołaja i Pani Mikołajowej. Każda rodzina spotka Mikołaja indywidualnie i każde dziecko otrzyma specjalny prezent od Świętego Mikołaja. Już od 14 listopada stanie w Rathwood specjalna skrzynka pocztowa, do której można wrzucać listy do Świętego Mikołaja. W warsztacie Świętego Mikołaja dzieci będą mogły stworzyć swojego własnego Elfa i otrzymać jego akt urodzenia. W centrum stanie też świąteczna karuzela, będzie oczywiście można kupić tu rozmaite świąteczne prezenty i wypieki.

 

21.11. – 23.12. Christmas Elf Chocolate Workshop – Chocolate Garden of Ireland

Bożonarodzeniowe czekoladowe warsztaty z Elfami w Chocolate Garden of Ireland.

Czekoladowe warsztaty to ciekawe zajęcia, na których można dowiedzieć się wszystkiego o produkcji czekolady, uprawie kakao, wykonać i ozdobić samodzielnie swój produkt czekoladowy, a także skosztować różnych gatunków najwyższej jakości tego smakołyku. W okresie Bożonarodzeniowym warsztaty prowadzone są przez Elfy a uczestnicy przygotowują świąteczne wyroby z czekolady pod ich doświadczonym okiem.

 

28.11. – 20.12. Delta Christmas Craft Fair and Lighting Display

Bożonarodzeniowe targi i pokazy świateł świątecznych w Delta Centrum i Ogrodach Sensorycznych Delta. Co roku Delta Centrum jest gospodarzem popularnych targów Bożonarodzeniowych, w których udział biorą najlepsi lokalni producenci żywności i rzemiosła w hrabstwie Carlow. Ogromny wybór świątecznych ciast i deserów dostępny będzie na zamówienie. A całe Ogrody Sensoryczne Delta będą świątecznie przyozdobione światełkami i dekoracjami. Powstanie Grota Świętego Mikołaja, będą warsztaty dla dzieci prowadzone przez Elfy oraz różne konkursy i zabawy świąteczne.

 

SZWECJA

Karolina / www.hemmahosjohanssons.com

Gęś św. Marcina, Mårtensgås,

10 listopada, wieczór poprzedzający imieniny św. Marcina i jedzenie wówczas gęsiny, dla wielu mieszkańców południowych rejonów Szwecji jest tak samo ważny jak świąteczna szynka. Święto przypada nieprzypadkowo na listopad, bo to właśnie wtedy gęsi są podobno najdorodniejsze i nadchodzi najlepszy moment na ich zjedzenie. Powiązania św. Marcina (Marcina z Tours)  z gęsią przywędrowały do Skandynawii z Niemiec już w XVI wieku, jednak dzisiaj święto celebruje się raczej lokalnie, głównie w Skanii. Według tradycji gęsią biesiadę zaczyna się podawanej na słodko czerniny, dalej główne w postaci pieczonej gęsi i wielki tradycyjny sękacz na deser.

Druga niedziela listopada, w Szwecji obchodzony jest dzień ojca.

Rozpoczęcie sezonu świątecznego. Julskyltning.

Listopad to rozpoczęcie sezonu świątecznego w Szwecji. Kiermasze świąteczne, pierwsze dekoracje uliczne, światełka… żeby z pełnym impetem rozbłysnąć w pierwszą niedzielę adwentu (w tym roku 29 listopad) i trwać aż do początku stycznia.

 

USA

Aleksandra / Gone To Texas

11 listopada – Dzień Weterana

W ten szczególny dzień uhonorowani są weterani – żołnierze sił zbrojnych USA.

Początkowo 11 listopada był ‘Dniem Zawieszenia Broni’, w którym obchodzono rocznicę zakończenia I wojny światowej. Od roku 1954 obchodzony jest Dzień Weterana. W dniu tym nieczynne są banki, większość instytucji państwowych i federalnych. Organizowane są uroczystości mające na celu uhonorowanie żyjących weteranów, a wiele restauracji oferuje im darmowy posiłek.

26 listopada – Dzień Dziękczynienia

Święto obchodzone w całych Stanach Zjednoczonych w każdy czwarty czwartek listopada. Więcej o tym przeczytasz w poście napisanym przez Anię / Z nutką chili

Share:
%d bloggers like this: