Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/klubpole/domains/klubpolek.pl/public_html/blog/wp-content/plugins/jetpack/_inc/lib/class.media-summary.php on line 77

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/klubpole/domains/klubpolek.pl/public_html/blog/wp-content/plugins/jetpack/_inc/lib/class.media-summary.php on line 87
KALENDARIUM – LUTY – Klub Polki na Obczyźnie Blog
KALENDARIUM

KALENDARIUM – LUTY

Dzisiaj do przeczytania kilka ciekawostek o świętach celebrowanych w Wietnamie, Szwecji i USA. Zapraszamy do zapoznania się z treścią lutowego Kalendarium i komentowania. 🙂

Wietnam

Anna / http://czekolada-z-farszem.blogspot.com

7-14.02.2016 Wietnamski Nowy Rok

Tết Nguyên Đán (bo tak nazywa się w Wietnamie Chiński Nowy Rok) jest najważniejszym świętem w Wietnamie, jego celebracja trwa aż tydzień. Pełna nazwa w tłumaczeniu na język polski brzmi “obchody pierwszego ranka pierwszego dnia”. Święto jest ruchome, według kalendarza lunarnego co roku przypada na inny dzień. Tym razem był to 8 lutego, wtedy też rozpoczął się rok małpy.

w1

Wietnamczycy spędzają te święta z najbliższymi, wyjeżdżają do swoich miast rodzinnych. Na tydzień Wietnam kompletnie cichnie. Codzienny zgiełk przeradza się w spokój. Sklepy, restauracje i wszelkie inne punkty usług są zamknięte. Ten najważniejszy czas w roku Wietnamczycy spędzają w domu.

Na ulicach pojawiają się już sporo wcześniej dekoracje. Tradycyjne kolory to czerwony i żółty. Wszędzie dookoła otaczają nas lampiony, kwiaty, smoki, w tym roku także małpy.

w2

Noworoczna wietnamska potrawa to bánh tét, czyli “ciasto” z klejącego ryżu z mięsem i fasolką w środku zawinięte w liść (podejrzewam, że bananowca) i zawiązane sznureczkami. Żeby zjeść trzeba odpakować z liścia, sznureczki włożyć w ciasto i posłużyć się nimi, jak nożem.

w3

Kolejna noworoczna tradycja to tak zwane “happy money”. W ramach podarunku rozdaje się, szczególnie dzieciom małe kwoty (w granicach 20 000VND, czyli około 4zł) zapakowane w kolorowy papier z życzeniami.
Szczęśliwego Nowego Roku!

Szwecja

Gabi / http://direction-sweden.blogspot.se/

9.02 (w tym roku, ogólnie 47 dni przed niedzielą Wielkanocną) – Tłusty Wtorek

Szwedzi najchętniej przydzieliliby specjalny dzień dla każdej słodkości, za którą przepadają. A Tłusty Wtorek (po szwedzku Fettisdagen) to dzień semli. Słodkie bułeczki są przecięte w pół, środek wypełniony migdałami, a na to kładzie się duuużo bitej śmietany. Niektórzy namaczają semle w mleku i według nich jest to jedyny słuszny sposób ich spożywania (ci, co tego nie robią, twierdzą wręcz odwrotnie 😉 ).

w4

USA

Aleksandra / Gone To Texas

14.02 – Walentynki

W dniu św. Walentego pamiętamy także o naszych przyjaciołach i ukochanych członkach rodziny – mamie, cioci, szwagrze, bratanku (i innych), którym to wysyła się kartki z życzeniami oraz wręcza drobne upominki i słodycze.

W III wieku n.e. cesarz Klaudiusz II borykał się z obroną Cesarstwa Rzymskiego przed najazdem Gotów. Zdaniem cesarza, niezamężni mężczyźni byli lepszymi żołnierzami i dlatego tymczasowo zabronił zawierania małżeństw. Klaudiusz wymusił również na Senacie prawo, według którego należało oddawać boską cześć jemu oraz poprzedniemu cesarzowi Gallienusowi.

Święty Walenty – (biskup) sprzeciwił się woli cesarza i potajemnie udzielał ślubów. Nie chciał również uznać Klaudiusza za wcielenie boga. W efekcie tego, św. Walenty skazany został na śmierć. Wyrok wykonano w dniu 14 lutego 269 n.e.

Według legendy, w czasie oczekiwania na egzekucję, biskup miał modlić się za chorą córkę strażnika więziennego, napisał też do niej list podpisany ‘od twojego Walentego’. Dziewczyna w cudowny sposób odzyskała zdrowie.

W roku 496 n.e. Papież Gelazjusz ustanowił 14 lutego dniem świętego Walentego.

Stosowanie litery X na końcu listu jako symbolu pocałunku, wiąże się z czasami średniowiecza. Osoby niepiśmienne podpisywały się, stawiając krzyżyk (lub symbol krzyża chrystusowego), a następnie całowały go na znak szczerości i uczciwości swych intencji (jako formę przysięgi “Tak mi dopomóż Bóg”).

W alfabecie greckim litera X jest też pierwszą literą imienia ‘Chrystus’ (‘Christ’ w j.angielskim)’, co wyjaśnia powód stosowania skrótu X-mas zamiast Christmas – Boże Narodzenie.

15.02. Dzień Prezydenta

Obchodzony w trzeci poniedziałek lutego ku czci G. Waszyngtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dzień Prezydenta jest świętem federalnym. Tego dnia urzędy państwowe są nieczynne, pracownicy innych instytucji (prywatnych) pracują jak co dzień.

Mardi Gras – (tłusty wtorek) Ostatki

Zabawy organizowane z okazji końca karnawału wiążą się z tradycjami przywiezionymi do Stanów Zjednoczonych przez francuskich katolików. Podczas zabawy wybiera się króla i królową, którzy nagradzają swych poddanych słodyczami. Kolory Mardi Gras to złoty, fioletowy i zielony. Nawet ciasto w dzień Mardi Gras ozdabia lukier w tych trzech tradycyjnych kolorach.

Share:
%d bloggers like this: