PROJEKTY

PROJEKT WRZEŚNIOWY: BAŚNIOWE I LEGENDARNE POSTACI

Kochani, we wrześniu pojawi się u nas nowy projekt. Nasze blogerki będą opowiadać wam o legendarnych i baśniowych postaciach z krajów, w których mieszkają. Mamy nadzieję, że zainteresuje i może nawet zauroczy was ten projekt i będziecie do nas wracać z przyjemnością.
Jako pierwsza opowie o magicznych stworach i potworach austriackich

01/16/16 Ania z AustriiPoertschach_Krampuslauf_Woerthersee_Auen_29112013_836
Każdy kraj ma historie, które wyjaśniają pochodzenie nazw np. gór, są wierzenia, są też postaci do straszenia dzieci. Austria też ma kilka ciekawych tradycji i wierzeń, w których występują różne stwory… (Stwory baśniowe z Austrii)

***

02/09/16 Paulina ze Szwecji
blogger-image--1022786369

Baśniowe istoty kraju, w którym mieszkam to trolle. Trolle wywodzą sie wprawdzie z mitologii nordyckiej, ale w Szwecji ten stwór przypominający człowieka do dziś istnieje w wierzeniach ludowych . Trolle zazwyczaj były brzydkie i nie miały zbyt dobrego charakteru… (Baśniowe trole)

***

03/09/16 Justyna z Malty

220px-Rackham_Puck
Nasz świat stanowi jedno wielkie skupisko mitów, legend i opowieści o magicznych istotach i nadprzyrodzonych wydarzeniach. Nie dziwi, więc fakt, że również Malta jest pełna historii o baśniowych istotach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Stwory te są obecne w świadomości i codzienności nie tylko dzieci, ale i dorosłych… (Baśniowa Malta)

***

04/09/16 Natalia z Rosji

kikimora-mloda
Przedstawiam wpis z serii o baśniowych i legendarnych stworzeniach. A mamy tego w Rosji całe mnóstwo, i to zarówno swojskich dla Polaków, jak i całkiem u nas nieznanych. Są tu postacie z mitologii słowiańskiej, jak i bohaterowie znakomitych rosyjskich bajek. Liście przewodniczy nie kto inny, tylko straszna Baba Jaga… (Postaci z rosyjskich baśni i legend)

***

05/09/16 Ania z Francji bestia
Cała historia przypomina nieco tę, którą niedawno przeczytałam w książce „Pies Baskervillów” Arthura Conana Doyle’a. Być może przygody Sherlocka miały coś wspólnego z wydarzeniami w miejscowości Gévaudan?
Rzecz działa się w XVIII wiecznej Francji, w okresie od 30.06.1764 do 19.06.1767. Tajemnicze zwierze atakowała ludność z wioski…(Bestia z Gevaudan)

***

06/09/16 Ola z USA

PhotoFunia-1467829489
Komiks amerykański, pełen postaci o nadprzyrodzonych mocach, magicznych przedmiotów nie z tego świata, jest swoistą krainą bogato ilustrowanej baśni. Nie ma w nim co prawda wróżek i krasnoludków, ale za to jest wiele kobiet i wielu mężczyzn – superbohaterów, walczących ze złem i wspomagających ludzkość…(Postaci Amerykańskiego Komiksu: Superman – Człowiek ze Stali)

***

7/09/16 Ania z Włoch

odys
Zgodnie z legendą Odyseusz, dzięki swojemu sprytowi, położył kres Wojnie Trojańskiej. Po zakończeniu konfliktu razem z towarzyszami wsiadł na statek i pożeglował w stronę rodzinnej Itaki. Niestety, bogowie mieli wobec niego inne plany i dlatego droga do domu przemieniła się w 10 lat niebezpiecznej i męczącej tułaczki… (Śladami podróży Odyseusza)

***

08/09/16 Malwina z Bułgarii

hala
Zacznę osobistym wyznaniem – uwielbiam legendy, podania, baśnie. Jest w nich coś, co mnie przyciąga. Mimo, że dzisiejszy świat jest tak bardzo zaawansowany w nauce i technice, to jednak stare, dobre legendy i baśnie wciąż są żywe i aktualne. W każdej kulturze, w każdym państwie, w każdym zakątku świata. Dzisiejsze światłe umysły umieściły magię i legendy w jednym bezpiecznym, wygodnym do życiu miejscu, zwanym folklorem… (Legendarne i baśniowe postaci w Bułgarii)

***

09/09/16 Emilia z Australii
trzy-siostry

Uwielbiamy poznawać nowe miejsca. W wielkanocną sobotę pojechaliśmy na cały dzień w Góry Błękitne. Zaledwie półtora godziny jazdy samochodem z Sydney w głąb lądu i znika krajobraz miejskiej dżungli. Powietrze ma inny, świeży i chłodny zapach przyjemnie drażniący nozdrza. Wiem, że znowu jestem na łonie natury…(Wycieczka w Góry Błękitne i spotkanie z Trzema Siostrami)

***

10/09/16 Ola z Teksasu

Dzisiaj drugi post z mojej mini serii na temat postaci amerykańskiego komiksu… (Postaci Amerykańskiego Komiksu: Fantastyczna Czwórka)

***

11/09/16 Danuta z Gruzji

Magicznych stworzeń (podobno) istnieje na świecie bardzo wiele. Elfy, skrzaty, duchy, niesamowite zwierzęta, rusałki, trolle, wróżki, dżinny… aż w głowie się nie mieści, w co można wierzyć. Gruzja nie jest wyjątkiem- tutaj też pojawiają się niesamowite istoty rodem z innego świata, a najsłynniejsze z nich to kaukascy giganci… (Amirani i kaukascy giganci)

***

12/09/16 Diav z Francji

800px-lutin_by_godo

W pisaniu tej notki pomógł mi mój Francuz, dzieląc się ze mną swoją wiedzą w tym temacie, oraz opowiadając mi masę różnych, pięknych historii. Rozmowy na baśniowe tematy trwały długo i muszę przyznać, iż był to wspaniale spędzony wspólny czas. 🙂
Francja to cudowny, baśniowy kraj. Stąd między innymi pochodzą Piękna (La Belle) i Bestia (La Bête), aczkolwiek, chociaż tę legendę darzę szczególnym uczuciem, dzisiaj nie będę o niej ani o ich bohaterach pisać. Przedstawię Wam za to Lutiny, Księcia Impów i kilka smoków (Lutiny, Książę Impów i smoki)

13/09/16 Xiaotai (Natalia) z Chin
mu-ying1

W Yunnanie legendarnych zwierząt i postaci jest sporo – oczywiście smoki, takie jak ten ze Stawu Czarnego Smoka albo jak Złoty Koń i Szmaragdowozielony Kogut, na cześć których postawiono w Kunmingu paifangi. Dziś jednak opowiem o wężu i żółwiu. Za czasów, gdy Kunming posiadał jeszcze mury miejskie i fosę, kształt tych murów przypominał bowiem żółwia. Było to wyjątkowo niezgodne z tradycją chińską, według której miasta powstawały na planie kwadratu, z czterema bramami… (Skąd się wziął kształt kunmińskich murów miejskich?)

14/09/16 Danuta z Turcji robin-williams-as-the-voice-of-the-genie-of-the-lamp-in-disneys-aladdin
Nam dżinny kojarzą się przede wszystkim z baśnią o Aladynie, który wczarował magicznego ducha ze swojej lampy oliwnej. W disney’owskiej wersji tej baśni dżinn był stworzeniem przyjaznym i pomocnym, spełniał życzenia i można było do niego zapałać sympatią prawie jak do przyjaciela…(Dżinny nie tylko z magicznej lampy)

15/09/16 Olga z Czech

1024px-nove_mesto_nad_metuji_peklo_2011_2-830x554

Czesi są niesamowitym narodem. Czasami trudno mi ich zrozumieć, chociaż wiem dokładnie co mówią. Czasami nie potrafię pojąć ich zachowania. Czasami lubię ich za taką swobodę ducha, a czasami denerwuje mnie w nich wszystko. Jakiś czas temu zapytałam męża, czy Czesi mają jakieś swoje baśnie. Niemcy mają braci Grimm, my mamy kwiat paproci, a co mają Czesi?…(Czeskie baśniowe postacie)

16/09/16 Ania z Wietnamu
dsc_0247

Smok (Rong, czy też Long) w Wietnamie jest postacią pozytywną, symbolizującą szczęście, moc i władzę. Zatem, jest postrzegany zupełnie inaczej niż w Europie. Smoki także wyglądają tutaj odmiennie. Są długie i wąsate. Mówi się, że wietnamski smok ma głowę wielbłąda, uszy bawoła (ja jakoś tego dojrzeć nie mogę), oczy ryby, ciało węża, łuski karpia, nogi tygrysa i pazury orła… (Smoki)

17/09/16 Agnes z Paryża
capture-decran-2016-09-17-a-01-54-13
Początkowo chciałam Wam opowiedzieć trochę o postaciach, które dobrze znacie: o Kopciuszku, Pięknej i Bestii czy Czerwonym Kapturku, ale nie są to stricte francuskie postacie. Dlaczego więc nie opowiedzieć Wam o dwóch postaciach z legend arturiańskich, które w większości filmów o Królu Arturze determinują zachowanie władcy?…(Na dworze Króla Artura)

18/09/16 Agnieszka z RPA
a
RPA to kraj w którym styka się wiele kultur – afrykańskie wierzenia funkcjonują na równi z europejskimi czy hinduskimi. Spośród całej menażerii dziwadeł wybrałam kilka najciekawszych? (Wampiry, złośliwe skrzaty, syreny i zombie – czyli baśniowe stwory RPA)

19/09/16 Ola z Teksasu
1a
Legenda, której bohaterką jest La Llorona (Płaczka), dotarła do Teksasu z Meksyku. Opowieść ta powstała prawdopodobnie w roku 1550 i ma ona wiele wersji. Oto jedna z nich: Dawno temu, pewna piękna, młoda wdowa – Maria – miała dwoje dzieci. Miała też bogatego kochanka, za którego pragnęła wydać się za mąż. Problem był jednak w tym, że mężczyzna nie chciał jej poślubić, ponieważ…(La LLorona)

20/09/16 Magda z Alzacji
1aa
Czarownice zazwyczaj kojarzą nam się z kimś złym i wrednym. W Alzacji jednak jest zupełnie inaczej. Tutaj, czarownice przynoszą szczęście…(Alzackie czarownice – legendy i fakty)

21/09/16 Dee z Maidstone (UK)
aa
Król Artur, czy Robin Hood są bohaterami powszechnie znanymi, napisano na ich temat mnóstwo książek, stworzono wielkie dzieła sztuki, powstały filmy, którymi zachwycał się cały świat. Dlatego nie będę was zanudzać kolejną opowieścią o tych bohaterach. Postawię na kobiety. Dzisiaj opowiem wam o walecznej królowej, której udało się niemożliwe…(Boudicca, kobieta wojownik)

22/09/16 Nika z Francji
smok
Jaki jest pierwszy smok, który przychodzi wam do glowy? Pewnie tak jak i mnie Smok Wawelski. W każdym kraju czy regionie musi być jakaś legenda o smoku. Tak już się utarło, że trzeba czymś straszyć dzieci, a taki smok jest chyba straszniejszy nawet od czarownicy…(Babau, czyli smok z Roussillon)

23/09/16 Ola z Teksasu
1a
Niedaleko Dallas, w hrabstwie Tarrant, znajduje się jezioro Worth. Jest to zbiornik wodny, który w 1914 zbudowano na zachodnim rozwidleniu rzeki Trinity, dla celów rekreacyjnych. Północna część jeziora Worth wchodzi w skład parku stanowego. Jego wody to także raj dla wędkarzy – amatorów, m.in. suma i okoni. Jest to także miejsce, w którym widywano dziwną postać …(Teksaskie Kryptydy)

24/09/16 Renata z Norwegii
1aa
O trollach krąży w Norwegii wiele legend. Troll to baśniowy stwór wywodzący się z mitologii nordyckiej. Ponoć były one kiedyś olbrzymami, ale przegrały w walce z Thorem, w związku z czym przepłaciły to zmniejszeniem swoich rozmiarów. Jednak Trolle mogą być rożnej wielkości…(Uwaga Trolle)

25/09/16 Olga z Islandii
elves-iceland
“Islandczycy wierzą w elfy” tak brzmi pierwsze zdanie w książce Martyny Wojciechowskiej “Przesunąć horyzont”. Jak najbardziej się z tym zgadzam. Wierzą w elfy, trole, jólasveinar czyli świątecznych mikołajków i tzw. huldufólk czyli ukrytych ludzi… (Islandzkie elfy)
26/09/16 Ola z Finlandii
11
Każdy słyszał o piratach wszelkich ciepłych i nieco chłodniejszych mórz. Ale kto spodziewałby się piratów w Finlandii? W dodatku na jeziorze? Mało tego, piraci z wioski Kives nad brzegiem jeziora Oulu istnieli naprawdę!
Jezioro Oulu znajduje się w środkowej Finlandii… (Piraci z jeziora Oulu)

27/09/16 Ada z USA
a1

Stany Zjednoczone mają w sobie coś, co przyciąga stworzenia nie z tego świata. W końcu to tutaj niemal codziennie ktoś donosi o spotkaniu z UFO, to tutaj znajduje się Roswell, czy też Salem z jego czarownicami, a Luizjana jest domem dla tysięcy wampirów, o czym mogliśmy się przekonać oglądając serial „Czysta Krew”. Kto nie słyszał też o Jeźdźcu bez głowy czy Wielkiej Stopie – to też przecież legendarne stworzenia rodem z USA. Każdy stan aż roi się od najróżniejszej maści mitycznych i magicznych istot…(Wendigo, Wampus i spółka, czyli legendarne stworzenia USA)

28/09/16 Olga Nina z Hiszpanii don-juan
Jest to postać fikcyjna, prawie że legendarna, stworzona przez hiszpańskiego poetę Tirso de Molina, żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku. Jego charakterystyka? (Don Juana, nie poety…) Hm, można powiedzieć, że jego anty-cechy to szczerość i skromność.
Jakie byłoby najwłaściwsze słowo określającego Don Juana? Nieprzestrzegający prawa (ani ludzkiego ani boskiego), nie boi się niczego, wręcz zuchwały mężczyzna, który traktuje kobiety… źle? przedmiotowo? Jak piiipek złamany??(Don Juan, kim byŁ)

29/09/16 Delfina z Litwy
30/09/16 Justyna z Francji

Share:
%d bloggers like this: