• Kontakt z przyrodą w Szwecji to prawie religia narodowa. W Szwecji obowiązuje Allemansrätt czyli każdy ma prawo przemieszczać się nawet po czyjejś prywatnej ziemi, zbierać kwiatki, grzyby czy jagody, a nawet rozbić namiot na 1 noc bez pytania o zgodę właściciela pod warunkiem że nie będzie nic niszczył ani zakłócał spokoju. Mieszkańcy mogą spokojnie korzystać z parków i rezerwatów natury, a nawet palić ognisko – oczywiście w wyznaczonych miejscach. W sezonie letnim czeka na turystów drewno, a w ubikacjach z dostępem dla niepełnosprawnych papier, a często i woda i mydło.
  • W większości zakładów pracy każdy z pracowników na prawo do godzinnego wolnego od obowiązków w ramach czasu pracy – tzw. friskvård- czas na zadbanie o zdrowie, na aktywność fizyczną. Niektórzy spacerują, z doginansowaniem pracodawcy kupują karnet na siłownię czy basen albo… po prostu idą do domu godzinę wcześniej i kładą się na drzemkę. Każdy w Szwecji na 30-60min w środku dnia na lunch – ten czas nie jest wliczany do czasu pracy czyli np. pracuje się 8-16.30 z półgodzinną przerywą na lunch. Natomiast 1-2 15-30 min przerw na fikę jest wliczana i stanowi ważny element życia społecznego miejsca pracy.
  • W Szwecji do 2009 roku nie można było kupić leków poza apteką. Zmiany nastąpiły dopiero 1.11.2009 r., kiedy zezwolono na sprzedaż niektórych leków bez recepty w sklepach i na stacjach benzynowych. Nastąpiło też odpaństwowienie sprzedaży leków i powstanie nowych sieci aptek poza państwową siecią. Wielu Szwedów było i jest tym zmianom przeciwnym i chcą powrotu monopolu państwa i aptek państwowych.

Agnieszka / Zapiski szwedzkie

Share:
%d bloggers like this: