Święto Dnia Ojca narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy mieszkanki miasteczka Spokane, która chciała w ten sposób uhonorować swojego tatę. Sonora Smart miała 16 lat, kiedy podczas porodu zmarła jej mama. Jako jedyna córka pomagała swojemu tacie Wiliamowi w opiece nad braćmi, w tym nad noworodkiem Marshallem.

Podczas mszy świętej poświęconej swojej zmarłej matce, Sonora uświadomiła sobie jak jej ojciec wiele poświecił i ile trudu musiało go kosztować wychowanie sześcioro dzieci. Sonora chciała, żeby jej ojciec wiedział, jak bardzo jest kochany, ceniony oraz darzony szacunkiem przez nią i jej rodzeństwo.
 
Początkowo Dzień Ojca miał być 5 czerwca (w dniu urodzin Williama Smarta), ale ze względu na brak czasu na przygotowanie się do święta ustalono nową datę, 19 czerwca, tak więc pierwszy raz Dzień Ojca odbył się 19 czerwca 1910 roku.
 
Z czasem święto zyskiwało popularność w innych regionach Stanów Zjednoczonych. W 1924 roku prezydent USA Calvin Cooldige zaakceptował oficjalnie Dzień Ojca. W 1966 prezydent Lyndon Johnson ustalił termin obchodów na trzecią niedzielę czerwca, ale dopiero w 1972 roku prezydent Richard Nixon zatwierdził prawnie to święto.
 
W Polsce Dzień ojca ma stałą datę – 23 czerwca i obchodzony jest od 1965 roku. W Innych krajach jego obchody wypadają w rożnych terminach, m.in. 19 marca w dniu św. Józefa (Włochy, Hiszpania, Portugalia), pierwsza niedziela czerwca (Litwa), druga niedziela czerwca (Austria). Jest też sporo krajów, które przyjęły termin identyczny jak w USA, między innymi Holandia, Wielka Brytania, a także Irlandia.
 
W tym roku z okazji irlandzkiego Dnia Ojca, które były 15 czerwca, w imieniu mojego synka, upiekłam irlandzkie babeczki.
 
Cupcakes z Guinnessem i Baileysem:
 
Ciasto:
·       250 ml piwa Guinness
·       100 g masła
·       150 g naturalnego kakao
·       130 g mąki pszennej
·       200 g cukru
·       1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
·       szczypta soli
·       2 jajka
·       1/3 szkl kwaśnej śmietany 12%
 
Wykonanie:
·       Pokroić masło na duże kawałki i wraz z piwem doprowadzić do wrzenia, następnie ostudzić.
·       W misce wymieszać mąkę, cukier, sodę i sól.
·       Dodać kakao do przestudzonego piwa i masła, wymieszać na gładką masę i odstawić do całkowitego ostygnięcia.
·       W międzyczasie wymieszać mikserem jajka i śmietanę, a następnie wlać ostudzoną masę z piwa i masła, dokładnie wymieszać mikserem.
·       Do powstałej masy wsypać mąkę z dodatkami i wymieszać krótko mikserem na niskich obrotach.
·       Umieścić papilotki w foremkach, napełnić do ¾ wysokości.
·       Piec około 20-15 minut w 180 stopniach.
 
Krem:
·       250 gr serka mascarpone
·       100 ml śmietany kremówki
·       5 łyżek cukru
·       2 kieliszki likieru Baileys
 
Wykonanie:
Kremówkę ubijamy z cukrem, pod koniec ubijania dodajemy mascarpone oraz likier. Kremem dekorujemy ostudzone cupcakes.

Smacznego!
 
Share:
%d bloggers like this: