EKOLOGIA

RUCH – ZERO ŚMIECI CZ. 3

Woreczki bawełniane zamiast foliówek to moja trzecia propozycja.

Zaadoptuj woreczek z materiału

Grudzień to szalony czas zakupów wszelkiego rodzaju. A może by tak zacząć przynosić mniej plastiku ze sklepowych połowów ? Byłoby wspaniale. Ale od czego zacząć?

Proponuję od warzyw i owoców, które w większości i tak przecież kupujemy „luzem”, w hipermarkecie, osiedlowym sklepiku czy na ryneczku. Jeżeli macie zdolności krawieckie to zachęcam do uszycia specjalnych woreczków ze starych koszul męża lub prześcieradła . Jeśli tak jak ja, nie posiadacie maszyny do szycia, możecie zainwestować w gotowe torebki z materiału.

Dla mieszkających we Francji mam podpowiedź: Vie Claire, sklep bio, sprzedaje komplet 5 torebek za 4 euro. Czasem tańszym sposobem może być zakup woreczków do prania bielizny.

Wystarczy spakować odpowiednia ilość woreczków – w moim przypadku wystarczy 8 (często kupuje po 2-3 owoce lub warzywa różnego rodzaju i wtedy, po zważeniu wszystkie wkładam i tak do jednego woreczka) – plus kilka większych torebek z materiału oraz dwie plastikowe mocne torby wielokrotnego użytku, które pozostały nam jeszcze z „dawnych czasów”… i nie zapomnieć o nich, szykując się na zakupy.
Kiedy wracam do domu i układam na miejsce ziemniaki czy marchewki, woreczki lądują w pralce i przed kolejnymi zakupami mam znów czysty zestaw gotowy do użycia.

A jak reagują ludzie w sklepie?

Osobiście nie chodzę na zakupy spożywcze do marketów, ale wydaje mi się, że wszędzie sprzedawcy są coraz bardziej przyzwyczajeni do widoku klientów wyciągających z toreb własne woreczki i najczęściej przyjmują to z uśmiechem.

Tak. Jest nas coraz więcej używających opakowań wielokrotnego użytku. A ja się cieszę, że powoli woreczki plastikowe i plastikowe siatki znikają z mojego pola widzenia, z trawników w miejskich parkach, nadbrzeża rzeki i mojego worka na śmieci.

Jeśli odważycie się spróbować, koniecznie dajcie znać, czy ten system jest dla was praktyczny.

Agnieszka /Francja

Chatka Baby Jogi

Zero śmieci część 1

Zero śmieci część 2

Share:
%d bloggers like this: