LIFESTYLEMY POLKI

KĄPIELE NAPRZEMIENNE STÓP WG KNEIPPA

Sebastian Kneipp był katolickim księdzem pochodzącym z Bawarii. Uważany jest za ojca hydroterapii i ziołolecznictwa. Wzorował się na doświadczeniach Vincenta Priessnitza (od jego nazwiska mamy dziś prysznic). Przez wiele lat opracowywał i rozpowszechniał wiedzę o higienie, leczeniu wodą i klimatem. Badał działanie lecznicze roślin i zasady prawidłowego odżywiania. Kawa słodowa czy chleb ziarnisty to też jego zasługa.

Kąpiele naprzemienne mają dość szerokie spektrum działania. Zanurzanie nóg w wodzie zimnej i ciepłej trenuje układ krwionośny stóp i podudzi, dlatego poleca się ten zabieg osobom, które mają chronicznie zimne stopy. Uwaga, przy chorobach żył i naczyń należy skonsultować się z lekarzem. Warto stosować kąpiele naprzemienne przy kłopotach z układem krwionośnym i sercem oraz przy bólach głowy. Istotne jest działanie na układ odpornościowy, który jest wzmacniany podobnie jak przy kąpielach zimnych całego ciała, czyli przy morsowaniu. Zabieg można stosować u dzieci.

Aby wykonać taki zabieg potrzebne są dwa naczynia, dość wysokie ponieważ woda powinna sięgać do połowy łydki. Zaczyna się od kąpieli w ciepłej wodzie (36-38 st.C), która trwa 5 do 10 minut. Potem przekłada się stopy do naczynia z zimną wodą (15-18 st.C) i pozostawia je tam na 10 do 20 sekund. Cykl powtarza się nie częściej niż 2-3 razy. Kąpiel zaczyna się zawsze od ciepłej wody, a kończy zimną.

* Artykuł ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej.
Autor dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne
merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji
zamieszczonych na niniejszej stronie www, która nie prowadzi działalności leczniczej
polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy
o działalności leczniczej.

Mgr Anna Hofstätter, fizjoterapeutka / Austria / I love Wien

Share:
%d bloggers like this: