KULTURA

KUNSTHAUS – ZURYCH

Kunsthaus – czyli dom sztuki

Przechadzając się po zurychskim muzeum sztuki, poczuć się można jak gość w czyimś domu, bo i jak sama nazwa wskazuje Kunsthaus znaczy dom sztuki. Galerię tę, która jest mieszkanką stylu wolnego (klasycznego) z secesyjnym, zaprojektował Karl Moser.

Francis Bacon Studium męskich pleców

W porównaniu do galerii Uffizi we Florencji czy paryskiego Luwru, Kunsthaus jest mniejszy. Jednak ilością i różnorodnością kolekcji, która jest zdumiewająca, dorównuje tym muzeom.
Sztuka przez wielkie S wita nas od wejścia, a to za sprawą kopii rzeźby ”Brama piekieł” Augusta Rodina. Ogromne wrota, wykonane z brązu, przedstawiają sceny inspirowane ”Boską Komedią” Dantego. Co ciekawe, kopie tej kompozycji znaleźć można również w innych miejscach na globie: w Narodowym Muzeum Sztuki Zachodniej w Tokio, w Muzeum Sztuki w Filadelfii, bądź w Muzeum Rodina w Paryżu.

Vincent van Gogh Cyprysy

W środku wita zwiedzających przyjemny zapach kawy, która jest serwowana w muzealnej kawiarni. Żeby zrozumieć ideę, jaka przyświecała założycielom galerii, musimy się cofnąć do roku 1787, kiedy to zaczęto kolekcjonować pierwsze szkice, rysunki, pejzaże i obrazy podarowane przez artystów i wystawiane w skromnej klubokawiarni. Z czasem kolekcja powiększyła się o dzieła współczesne, a fundatorzy i kolekcjonerzy, regularnie dofinansowywali całe przedsięwzięcie. Później odnowiono małą galerię i dobudowano większe pomieszczenia. Od początku istnienia było to miejsce, w którym stałe, klasyczne kolekcje były umieszczone w sąsiedztwie tych tymczasowych, tak, aby się przenikały bądź uzupełniały. Wtedy było to coś nietypowego i oryginalnego. Kameralny klimat panujący w galerii, jest pozostałością z tamtych czasów.

Kolekcja jak z bajki

W kolekcji stałej muzeum możemy podziwiać 4000 obrazów, rzeźb i instalacji od średniowiecza do współczesności. W kolekcji graficznej znajduje się około 95 000 akwareli, rysunków i grafik oraz szybko rosnąca kolekcja fotografii, w której znajduje się około 800 zdjęć i kolekcję sztuki wideo, która od 1979 roku stale się rozwija. Dodatkowo w muzeum są prowadzone zajęcia z rysunku dla najmłodszych. Eksponaty są pogrupowane epokami i stylami w pięknie zdobionych ”pokojach”.

Znajdziemy tam dzieła sztuki impresjonistów takich jak: Manet, Monet, Cézanne, van Gogh, Gauguin i Bonnard, skandynawskiego ekspresjonizmu – Munch, Kokoschka, Beckmann, Scherer czy stylu Dada Balla, Bonnard, Vallotton, Bourdelle, Hodler, Maillol, Giacometti, Distel. Ernst, Rodin. Czasy współczesne reprezentują: Léger, Chagall, Mondrian, Klee, Matisse, Picasso i Dali.
Kiedy pierwszy raz wybrałam się do Kunsthaus, poświęciłam na zwiedzanie cały dzień, ale to mi nie wystarczyło. Zdarza się, że odwiedzam galerię w środy, kiedy zwiedzanie kolekcji stałej jest darmowe. Nie znajdziecie tej informacji na stronie internetowej.
Mieszkańcy Szwajcarii mogą też wykupić kartę KulturLegi, która upoważnia do zniżki na pozostałe wystawy tymczasowe.

Aktualnie muzeum jest w trakcie przebudowy i pod koniec 2018 roku powstanie nowe skrzydło w którym będziemy mogli podziwiać jeszcze więcej dzieł sztuki.

Gosia/ Szwajcaria / Dobra Goshka

Share:
%d bloggers like this: