CIEKAWOSTKIŚWIAT WG POLKI

828. URODZINY PORTU W HAMBURGU

Port w Hamburgu świętuje swoje 828. urodziny!

Każdy człowiek ma taki jeden specjalny dzień w roku, kiedy zaprasza do siebie rodzinę i znajomych by w ich towarzystwie zdmuchnąć świeczki na torcie. Celebrujemy także kolejne stulecia narodzin wielkich pisarzy, naukowców czy odkrywców. Szkoły obchodzą swoje kolejne dziesięciolecia, a wiele sklepów udziela jubileuszowów rabatów, nie wspominając już o oblewaniu urodzin miast, miasteczek i wsi, związanych z wieloma imprezami o charakterze kulturalno-rozrywkowym. Dlaczego by więc nie wybrać się na fetę największego portu w Niemczech i jednego z największych portów europejskich-Hamburga-który obchodzi w tym roku swoje, bagatela, 828 urodziny? Macie ochotę na paradę statków, fajerwerki, świeżą bułkę ze śledziem i dobre niemieckie piwo? Tudzież bardziej usatysfakcjonuje was rejs po porcie, gdzie przy lamce szampana będziecie mogli podziwiać ogromne kontenerowce i wywołujące marzenia o urlopie statki rejsowe? Czy też lubicie aktywnie spędzać czas, wobec czego wolelibyście dowiedzieć się od kuchni jak funkcjonuje terminal kontenerowy lub jak kształtowała się historia portu przez wieki? A może pragniecie posłuchać muzyki klasycznej w mistrzowskim wykonaniu w otwartej w tym roku Filharmonii nad Łabą tzw. Elphi? Wszytko to i jeszcze więcej znajdziecie na imprezie urodzinowej portu w Hamburgu, która trwa trzy dni, od 5. do 7. maja, zaś w zeszłym roku przyciągnęła ponad milion odwiedzajacych z całego świata. Mówi się nawet, że urodziny portu to największa tego typu impreza na świecie. Jeśli więc jeszcze nie macie pomysłu gdzie spędzić urlop w maju, urodzinowa gala portu w Hamburgu może was przekonać do wizyty w tym hanzeatyckim mieście, zwanym też perłą północy.

Za oficjalną datę założenia portu przyjmuje się dzień 7.05. 1189 r. Dla wielu osób położenie Hamburga, ze względu na port właśnie, może być nieco mylące, nie jest to bowiem miasto leżące nad samym morzem i wierzcie mi, żaden z mieszkanców nie ma możliwości spędzenia każdego popołudnia na plaży, wpratrując się w bezkresny horyzont. Miasto łączy z morzem Łaba, rzeka biorąca swój początek w czeskich Karkonoszach, która wpada do Morza Północnego na wysokości Cuxhaven. Dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu, członkostwu w Hanzie oraz przedsiębiorczym obywatelom, miasto dynamicznie się rozwijało i stało się nową ojczyzną dla wielu narodowości z całego świata, które przyjeżdżały, i wciąż przyjeżdzają, tutaj w poszukiwaniu nie tylko pracy, ale i przyjemnego miejsca do życia.

 

Port w Hamburgu to jednak nie tylko wielkie kontenerowce, dźwigi czy miejsce pracy dla tysięcy obywateli z miasta i regionu. To również bogata oferta turystyczna oraz wypoczynkowa. Wpisane na listę zabytków UNESCO Speicherstadt, czyli jak się przyjmuje największy na świecie kompleks powiązanych ze sobą magazynów zbudowanych w wilhelmińskim gotyku ceglanym, to miejsce gdzie ręka w rekę spacerują przyjezdni i miejscowi. Budowa magazynów w 1888 r. miała zwiazek z uchwałą o utworzeniu w Hamburgu portu wolnocłowego. W konsekwencji powyższej decyzji Hamburg stał się pod koniec XIX w. jednym z największych składów kawy, kakao, przypraw oraz dywanów. Dziś budynki Speicherstadt są wykorzystywane w wielu celach. Służą jako muzea czy też mieszczą organy administracyjne portu. W jednym ze spichlerzy istnieje wciąż skład i sklep orientalnych dywanów, który przypomina o starych, dobrych czasach portu wolnocłowego, zlikwidowanego ostatecznie z dniem 1.01.2013 roku. Od niedawna można również zamieszkać w nowej dzielnicy Hamburga, w samym sercu portu, HafenCity, gdzie pod oknami nowych mieszkań przepływają statki, a skrzeczenie mew zastepuje dźwięk budzika. Ceny nieruchomośći są jednak adekwatne do ich położenia, myślę więc, że w najbliższej przyszłości nie grozi mi przeprowadzka w te okolice. No, chyba że wygram w Lotto!

Kiedy będziecie mieli dość toastów i ulicznego gwaru towarzyszącemu imprezie urodzinowej, możecie schronić się w Flussschifferkirche, czyli pływającym kościele, czy też kościele na statku, który od 2000 roku stoji w Speicherstadt, niedaleko stacji metra Baumwall. Mówi się, że to jedyny tego typu kosciół w Niemczech. W Hamburgu znajdziecie także 1400 obszarów zielonych tzn. parków, mini-parków i ogrodów, gdzie przy dobrej pogodzie można rozpalić grila, pospacerować, czy też poleżeć na zielonej trawce z książką lub butelką piwa w ręku. Nie bez powodu mówi się o Hamburgu jako o północnej stolicy zieleni!

Zainteresowanych szczegółowym programem obchodów urodzin portu, odsyłam na oficjalną stronę internetową miasta: KLIK a ja już dziś życzę portowi nie 100, lecz 1000 lat i więcej!

Justyna / Niemcy / MORE MALTA

Share:
%d bloggers like this: