PROJEKTY

PROJEKT JESIENNY – 10 "NAJ" NASZEGO KRAJU ZAMIESZKANIA

Wrzesień! Jesień idzie, nie ma rady na to… Ale to nie znaczy, że czas zapomnieć o wakacjach – wyjazdy można przecież planować przez cały rok! Każda pora roku jest dobra na poznanie jakiegoś nowego miejsca. Czasami jednak trudno jest się zdecydować, dokąd jechać i co tam robić. Jakich atrakcji nie przeoczyć? Co zwiedzić? Jakich informacji poszukać przed wyjazdem?

W tym miesiącu, w ramach projektu jesiennego, odpowiadamy na te pytania w serii wpisów 10 “naj” naszych krajów zamieszkania. Skupimy się na tym, co każdy odwiedzający naprawdę powinien zobaczyć i czego się dowiedzieć o danym państwie, by lepiej poczuć jego klimat. Zabierzemy Was w podróż dookoła świata – od Europy, przez Azję, obie Ameryki, aż po Afrykę i Antypody. Gotowi? A więc klikajcie w linki poniżej i w drogę!

 

1 września

Anna / Austria

“Najciekawszy wątek w jego biografii to małżeństwa. Zwięźle mówiąc kazirodcze. Ożenił się ze swoją najbliższą kuzynką.” Co jeszcze w Austrii jest “naj”, oprócz najdziwniejszych małżeństw Habsburgów? Odpowiedź znajdziecie na I love Wien!

*

2 września

Danuta / Turcja

“Oto moje tureckie zestawienie, sporządzone z dużym przymrużeniem oka: Turcja okiem nieobiektywnym

*

3 września

Nina / Urugwaj

“Urugwaj to kraj, w którym nic się nie dzieje, a jak już się dzieje, to bardzo powoli….” Więcej na blogu Notatki na mankietach!

*

4 września

Karolina / Szwecja

“Najbardziej wysunięty na północ punkt Szwecji to Treriksröset, na granicy z Norwegią i Finlandią. Nazwa informuje, że chodzi o kamienny stożek (rös) na granicy trzech (tre) państw (rike). Na południu natomiast port w Smygehuk. Dzieli je, w zależności od tego jaką obierzemy drogę, około 2050 km. Podróż samochodem pomiędzy tymi punktami zajmuje 22 godziny. Dla porównania, podróż z Smygehuk do Rzymu jest krótsza, bo ma 1966 km.”

Więcej na blogu hemma hos Johanssons!

*

5 września

Marta i Sylwia / Hiszpania

¨W lokalnym barze zjeść pan con tomate – typowe, hiszpańskie śniadanie. Poczuć życzliwość i sympatię Hiszpanów. Przespacerować się wąskimi uliczkami, podziwiając pobielone fasady domków, kolorowe okiennice i przydomowe patia udekorowane tysiącami pelargonii. Wstąpić do małego kościółka pieczołowicie pielegnowanego przez tutejszą społeczność. Zobaczyć panoramę wybrzeża rościągającą się ze wzgórz. Zachwycić się, zakochać i obiecać sobie, że jeszcze się tu wróci.¨

Więcej na blogu Time for Spain!

*

6 września

Karolina / Szwajcaria

 “Lubicie rekordy Guinnessa? Mam do nich neutralny stosunek, ale jak już przypadkiem na coś trafię, to zazwyczaj sprawia mi to radość. Ucieszyłam się więc, gdy niespodziewanie znalazłam się w… największym igloo na świecie.”

Więcej na blogu Co ja wyprawiam!

*

7 września

Diav Draconia / Francja

“Tak naprawdę to nie znam całej Francji, nie mogę więc generalizować i mój wpis powinien mieć tytuł 10 “naj” mojego regionu, czyli Lazurowego Wybrzeża.”

Więcej na blogu Buszując we Francji!

*

8 września

Hiacynta / Australia

Jeden z odcinków Peppa Pig został zakazany na terenie Australii, bo pokazywał pająka Mr Skinny Leg jako przyjaznego i słodkiego. Decyzja motywowana bezpieczeństwem dzieci… Nie będę demonizować zwierzaków z Down Under, ale warto znać 10 NAJ Australii, od najpiękniejszych plaż, po najbardziej jadowitego węża oraz dlaczego Australijczycy nie mogą wymówić nazwy najwyższego szczytu Australii.”

Więcej na blogu Psycholog w Australii!

*

9 września

Aleksandra / USA

“Teksas jest drugim pod względem wielkości (po Alasce) stanem USA. Jego powierzchnia jest około 10% większa niż powierzchnia Francji i mniej więcej dwa razy taka jak Niemiec. Na terytorium Teksasu występuje 10 stref klimatycznych, 11 regionów ekologicznych, są prerie i równiny, jeziora, lasy, tereny zielone i dostęp do oceanu, a właściwie Zatoki Meksykańskiej.”

Więcej na blogu Gone to Texas!

*

10 września

Gabi / Szwecja

“Co powiecie na kilka szwedzkich ciekawostek? W czym Szwecja jest najlepsza, a na co najbardziej narzekają imigranci? Poczytacie tu też o najstarszej blogerce, najwyższym mandacie, najdroższym mieszkaniu… a zresztą, zobaczcie sami!”

Więcej na blogu Direction: Sweden

*

11 września

Agata / Turcja

“Każdy, kto spróbował w życiu choć kawałka baklawy zapamięta na zawsze to nieporównywalne z niczym innym uderzenie cukru do krwi. A to przecież tylko preludium, bo baklawy powinno się zjeść nie kawałek, a całą porcję, do której obowiązują nie grzeszące brakiem słodyczy lody maraş z koziego mleka. Wspomniany deser nie jest oczywiście najsłodszym, bo co z całą gamą ociekających lukrem kalorycznych bomb? Jak nie wspomnieć otoczonego chrupiącym ciastem, ciągnącego się, gęstego sera? Po takiej dawce cukru tabliczka mlecznej czekolady wyda się wytrawnym kakao.”

Więcej na blogu (agaty) Tureckie Kazania!

*

12 września

Monika / Chorwacja

“Bywa najbardziej pożądaną, najbardziej znienawidzoną, a z pewnością jest najbardziej charakterystyczną częścią męskiej garderoby. Krawat – najbardziej rozpowszechniony w świecie chorwacki wynalazek…”

Więcej na blogu PrekoRupe!

*

13 września

Danuta / Gruzja

“Moja lista może wydać się nieco nietypowa, ale pomyślałam, że nie jest sztuką wymienienie najwyższej góry czy najdłuższej rzeki i wiedział to będzie każdy interesujący się Gruzją, natomiast jest jeszcze wiele innych kategorii, na temat których milczą oficjalne zestawienia.”

Więcej na blogu Gruzja okiem nieobiektywnym!

*

14 września

Małgorzata / Holandia

“Chciałam Wam przedstawić najlepsze holenderskie piwa. Niestety wyzwanie mnie przerosło. W corocznym konkursie na najlepsze piwa jest tyle kategorii, że wymienienie tych nagrodzonych zajęłoby mi cały post. Dlatego tylko jedna ciekawostka: w małym browarze ‘t Koelschip (Statek Chłodzący) produkowane jest piwo o rekordowej zawartości alkoholu… 60% i skromnej nazwie Start the Future.”

Więcej na blogu Allochtonka!

*

15 września

Paulina / USA

“Szybka zagadka: spośród wszystkich wykonywanych w Stanach Zjednoczonych prac, w której umiera prawie 18 procent osób wykonujących ową pracę? Ten, kto odpowiedział, że jest to prezydent Stanów Zjednoczonych, miał rację! Spośród dotychczasowych 45 prezydentów, aż ośmiu umarło w trakcie sprawowania urzędu.”

Więcej na blogu Pamiętnik Emigrantki!

*

16 września

Monika / Norwegia

“Norwegia to surowy kraj w większości pokryty górami, lasami i jeziorami, zamieszkany przez stosunkowo niewielką liczbę mieszkańców. Jednak jest to także kraj pod wieloma względami “naj”.”

Więcej na blogu Dom na krańcu Wszechświata 2.0!

*

17 września

Marianna / Rwanda

“Rwanda jest pierwszym państwem na świecie, w którym rozpoczęto (w ubiegłym roku) dostarczanie krwi i lekarstw do trudno dostępnych miejsc przy pomocy… dronów. Jak to działa?”

Więcej na blogu Marianna in Africa!

*

18 września

Małgosia / Nowa Zelandia

“Gdzie znajduje się lotnisko, przez które przechodzą tory kolejowe? Z ilu liter składa się najdłuższa na świecie nazwa wzgórza? W czym jeszcze przoduje Aotearoa, czyli Kraj Długiej Białej Chmury?”

Więcej na blogu Zapiski niekoniecznie mające sens!

*

19 września

Kamila / Kolumbia

“Kojarzona z Pablo Escobarem, kartelami narkotykowymi, serialem ‘’Narcos’’ i oczywiście kawą, Kolumbia jest dla mnie jednym z najwspanialszych miejsc gdzie mieszkałam.”

Więcej na blogu Americas on a Stroller!

*

20 września

Magdalena / Holandia

“Wydarzenie naprawdę zapadło mi w pamięć i zaskarbiło sobie moją sympatię. Po tym jak wraz z przyjaciółmi uczestniczyłam w tym evencie, tak naprawdę pierwszy raz nazwałam Holandię MOIM krajem – nie domem, ale właśnie KRAJEM. Nastrój był niesamowity – jednoczący się ludzie, całe rodziny, z dziećmi, psami – dobra zabawa, brak dezaprobaty, ogólna akceptacja. A do tego kolorowi ludzie, tańce, przebrania, parada na łodziach głównymi kanałami – jednym słowem super IMPREZA bez osądzania czy próby blokowania wyborów innych.”

Więcej na blogu Ready to be fine!

*

21 września

Agnieszka / Francja

“Jeśli kiedyś byliście w Paryżu i wybraliście się na rejs po Sekwanie, pewnie usłyszeliście od przewodnika, że najmniejszy dom w Paryżu mieści się nad Sekwaną właśnie. Cóż… Przewodnik kłamał.”

Więcej na blogu De l’autre côté!

*

22 września

Jolanta / Francja

 “Perfumy powstały w wyniku wielu prób, czego efektem było dziesięć różnych zapachów. Spośród wszystkich kompozycji Coco wybrała pozycję numer 5.”

Więcej na blogu Życie po dusikowemu!

*

23 września

Ewa / Holandia

“Pierwsze naj… czyli wydmy. Nadmorski pas wydm to jedyny (!) nieprzekształcony przez człowieka krajobraz w Holandii. W czasie pobytu w Holandii to dla mnie zdecydowanie była najlepsza ucieczka przed industrialno-polderowym krajobrazem. Szlaki i ścieżki rowerowe ciągną się kilometrami, a poniżej wydm szerokie plaże.”

Więcej na blogu Cały ten Beneluks!

*

24 września

Joanna / Szwajcaria

“Czym dla każdego jest Naj? Najładniejsze widoki? Najlepsze sery? Najsmaczniejsza czekolada? Wszystko kwestia gustu, a o gustach – wiadomo- się nie dyskutuje. Zajmijmy się więc faktami. Co jest w Szwajcarii NAJ?”

Więcej na blogu Auslanderka w Szwajcarii!

*

25 września

Małgorzata / Chiny

“Chiny to kraj, o którym można prowadzić niekończące się dyskusje, w trakcie których nie raz użyjemy słowa „naj”. Każdy wie, że jest to państwo z największą liczbą ludności na świecie. Każdy słyszał o ogromnych miastach, zamieszkanych przez milionowe populacje, większe niż w niejednym państwie. Każdy zna rzeki Jangcy i Hunag He, jedne z najdłuższych na świecie. I każdy słyszał o Wielkim Murze, najdłuższej budowli świata. Ale dzisiaj nie będzie o oczywistościach, a o tym co dla mnie w tym kraju jest „naj”.”

Więcej na blogu Wyśrodkowani!

*

26 września

Dominika / Szkocja

“Szkocja to nieduży kraj, prawie cztery razy mniejszy od Polski. Na tej niewielkiej powierzchni rozsianych jest ponad trzy tysiące zamków i warowni, co czyni Szkocję jednym z NAJbardziej bajkowych krajów świata. Nikogo nie powinno więc dziwić, że oficjalnym zwierzęciem reprezentującym Szkocję jest mityczny jednorożec…”

Więcej na blogu Kierunek Kuba i reszta świata!

*

27 września

Renata / Norwegia

“Norwegia to kraj, ktory we wszystkim chce byc naj… Zapraszam na najwieksze, najpiekniejsze, najlepsze w Norwegii.”

Więcej na blogu Renifer na emigracji!

*

28 września

Dorota / Tajwan

“Najbardziej śmierdzące danie: woń śmierdzącego toufu trudno opisać – pomieszanie smrodu brudnych skarpetek z przepoconą koszulką i zgniłymi jajkami? Przyjemny zapaszek to nie jest.”

Więcej na blogu Babel School in Taiwan!

*

29 września

Natalia / Chiny

“W ramach jesiennego projektu Klubu Polki na Obczyźnie dzielimy się tym, co w naszych krajach uważamy za NAJ. Jako że o chińskich NAJ większość czytelników już coś wie, a także dlatego, że jestem patriotką lokalną, dziś będzie oczywiście o NAJ Yunnanu.”

Więcej na blogu Biały Mały Tajfun!

*

30 września

Aleksandra / Niemcy

“Niemcy to taki dziwny kraj, w którym spora liczba ludzi myśli, że generalnie są najlepsi we wszystkim…”

Więcej na blogu Alessa!

Share:
%d bloggers like this: