MY POLKI

BLIŻEJ POLKI – AGATA BROMBEREK

Mam na imię Agata i jestem „poznańską pyrą”, co przyznaję z dumą. Uwielbiam Poznań i staram się odwiedzać rodzinne miasto i moich bliskich tak często, jak to tylko możliwe.
Życie jednak niespodziewanie potoczyło się tak, że zamieszkałam w Turcji. Z wykształcenia jestem kulturoznawcą, czyli stuprocentową humanistką. Nie mogąc sobie nigdzie „zagrzać” miejsca, 12 lat temu, by zmienić otoczenie i zarobić parę groszy, trafiłam do tureckiego kurortu Alanya nad Morzem Śródziemnym. Wakacyjna praca z przypadku stała się początkiem wielkiej pasji do turystyki a ja – introwertyczka zanurzona dotąd w książkach i własnym świecie – pokochałam pracę rezydenta i pilota wycieczek i zafascynowałam się krajem, o którym wcześniej nie wiedziałam nic. Tak rozpoczęła się moja turecka przygoda, której skutki odczuwam do dziś…
Alanya niespodziewanie stała się moim drugim domem, emigracja chlebem codziennym, a w życiu od prawie dekady towarzyszy mi wspaniały mężczyzna, od niedawna mąż.


Od kilkunastu lat jestem aktywną blogerką, a blog o Turcji, który prowadzę od samego początku przygody w tym kraju, jest stałym elementem mojego życia. Turcja jest dla mnie krajem tak nieoczywistym i pełnym sprzeczności, że moimi obserwacjami chętnie dzielę się na blogu, mając nadzieję na to, że udaje mi się choć w niewielkim stopniu przełamywać stereotypy. Opisuję turecką codzienność, przybliżam arkana języka, piszę turystyczne poradniki i obyczajowe ściągi. Realizuję też serię wywiadów z mieszkającymi w Turcji Polakami, również jak ja, zarażonymi pasją do tego kraju. Z przyjemnością obserwuję powiększające się grono czytelników i wpływ, jaki mój blog ma na zmianę ich wyobrażeń o Turcji.
Kilka lat temu wraz z poznaną w Turcji przyjaciółką, także członkinią Klubu, Agatą Wielgołaską wydałyśmy książkę „Turcja. Półprzewodnik obyczajowy”, która w przystępny sposób opowiada o codziennym życiu w tym kraju i tureckich zwyczajach.
Wokół popularyzowania i „odczarowywania” Turcji kręci się także wiele moich innych aktywności: eksperymentuję z filmami na YouTube, nagrywaniem podcastów, a na pełen etat wraz z mężem prowadzę od paru lat biuro podróży Alanyaonline.pl – organizując wycieczki po Turcji, staram się zarazić turystów swoją pasją do tego kraju, co mam wrażenie, wychodzi nam całkiem nieźle.


Moje życie podzielone jest na sezon letni, kiedy od rana do wieczora przylepiona do telefonu i komputera koordynuję obsługę polskich (i nie tylko) turystów, nie mając czasu na nic innego. Oraz sezon zimowy, kiedy odpoczywam i staram się nadrabiać zaległości w czytaniu, oglądaniu filmów, spacerach, jodze i… pichceniu najchętniej zdrowych przysmaków. Staram się też aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności w Alanyi: śpiewam w chórze, pomagam w prowadzeniu strony polskiego stowarzyszenia.
Jestem miłośniczką kotów. Uważam je za stworzenia najdoskonalsze… no może obok koali, które miałam okazję tulić w ramionach. Poza Turcją jestem bowiem zakochana w Australii, marzeniu mojego dzieciństwa, które zrealizowałam dwa lata temu i dokąd bezwzględnie planuję jeszcze wrócić. Podróże to moja – obok pisania i fotografii – największa miłość. Kiedy dłużej siedzę w jednym miejscu, muszę bezwzględnie ruszyć w drogę. Zwiedziłam wiele krajów, ale równie wielką radość sprawia mi nawet godzinna podróż za miasto i bycie „w ruchu” – najchętniej w autobusie lub pociągu, najchętniej sama, z notesem i aparatem gotowym do strzału.

Agata / Turcja / Tur Tur 

TagsTURCJA
Share:
%d bloggers like this: