MY POLKI

BLIŻEJ POLKI – ANNA JADWIGA MATELSKA

Świat mnie wabi
Wszystko zaczęło się od Arkadego Fiedlera, a właściwie od jego muzeum, znajdującego się w małym miasteczku pod Poznaniem – Puszczykówko, z którym to miejscem łączą mnie więzy rodzinne. Do dziś pamiętam, jak pacholęciem będąc, biegałam po muzealnym Ogrodzie Kultur i Tolerancji, przebrana za Indiankę podziwiałam tajemnicze pamiątki z krańców świata i “oprowadzałam” turystów, wciskając im jakieś totalne bujdy o Majach i Aztekach.

To wszystko zostało mi do dziś – gadatliwość, wyobraźnia, fascynacja wielokulturowością świata, zamiłowanie do historii i podróżniczych książek. Jednak to, co sprawia mi największą radość to prawdziwe podróże – wiele z nich udało mi się zrealizować, choć lista marzeń pozostaje długa.

Tam dom twój…
Pochodzę z Gdańska, znad morza, jednak od ponad 10 lat bywam tam już tylko gościnnie. Na studia wyjechałam do stolicy i na przekór wszelkim stereotypom pokochałam ją bezwarunkową miłością od pierwszego wejrzenia. Ogromny sentyment mam do Wielkopolski, gdzie spędzałam każde wakacje w życiu. Mieszkałam i pracowałam w egzotycznej Malezji – wielobarwne Kuala Lumpur stało się moim domem na niemal dwa lata. Rok temu powróciłam na łono ojczyzny, wylądowałam w Krakowie i aktualnie odkrywam to miasto (i okolice) z niesłabnącym entuzjazmem.

Już od dawna przestałam używać słów „wracam do domu”. W moim przypadku sprawdziła się wyświechtana sentencja Miriam Adeney: You will never be completely at home again, because part of your heart always will be elsewhere. That is the price you pay for the richness of loving and knowing people in more than one place.

Zajawki
Doba zawsze była dla mnie stanowczo za krótka, by zrealizować wszystkie plany i pomysły, by zająć się każdym hobby, które mnie interesuje. Studiowałam historię oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną – zawodowo kręci mnie PR i marketing. Kocham książki i pracuję w wydawnictwie. Jestem językoholiczką – w różnym stopniu władam angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim i bahasa (język Malezji i Indonezji) – od niedawna zaczęłam się uczyć rosyjskiego. Biegam, ćwiczę, jeżdżę konno, tańczę. Nie potrafię śpiewać, ale mam niezły słuch i zdarzyło mi się grywać na instrumentach. Jestem wegetarianką i wolontariuszką w fundacji opiekującej się bezdomnymi kotami.

Random Travel Stories
Zaczęłam pisać blog z potrzeby realizacji drugiego wielkiego marzenia, zaraz po podróżowaniu – marzenia o pisaniu. A także z chęci utrwalenia wspomnień, aby mieć o czym opowiadać wnukom (albo kotom) za czterdzieści lat.

Gdy podróżuję, zachwycam się światem i ludźmi. Lubię wnikać i dociekać, interesują mnie lokalne społeczności, ich kultury i obyczaje. Wraz z rozwojem blogu, gdzieś w tyle głowy, pojawiły się idee, które pragnę promować i przybliżać moim czytelnikom: idee tolerancji i szacunku wobec odmiennych kultur, obyczajów, religii, a także świadomego, odpowiedzialnego podróżowania oraz zdrowego stylu życia – w podróży i nie tylko.

Blogowi zawdzięczam również poznanie i dołączenie do niesamowitej społeczności Polek na Obczyźnie. Klub Polek stał się dla mnie niekończącym się źródłem inspiracji i zachwytów nad historiami, które wszyscy mamy do opowiedzenia.

Motto
Najtrudniej jest przeżyć następne pięć minut. Życie – to jest następne pięć minut.
A jednak robimy wszystko, żeby o tym nie myśleć. Plany, nadzieje, lęki – dotyczą przyszłych tygodni, miesięcy, lat, a nawet dziesięcioleci. W nich wyłącznie żyjemy, czyli nie żyjemy, ale wyobrażamy sobie życie. Ze strachu przed następnymi pięcioma minutami? Czy z nudów? Bo następne pięć minut prawie zawsze jest bardzo nieefektowne. Najczęściej trzeba coś przełożyć z miejsca na miejsce, a potem z powrotem na to samo miejsce, wstać, usiąść, zareagować. A jednak nie ma innego życia, tylko najbliższe pięć minut. Reszta to wyobraźnia. –  Stanisław Mrożek

 

 

Anna Jadwiga Matelska / Malezja (chwilowo Polska) / Random Travel Stories

Share:
%d bloggers like this: